Drewno sosnowe – właściwości i informacje

1

Chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się drewno sosnowe? Zastanawiasz się, jakie są jego właściwości i czy sprawdzi się ono na Twojej podłodze? Jeżeli nurtują Cię tego rodzaju pytania, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik! Jako doświadczeni specjaliści od cyklinowania z Warszawy wiemy wszystko na temat tego materiału. Jesteśmy przekonani, że uzyskane informacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Wielki powrót do natury

Coraz więcej osób, urządzając dom czy mieszkanie, decyduje się na podłogę z drewna. Warto zauważyć, że jest to coś więcej, niż tylko przejściowa moda. Chęć obcowania z przyrodą stanowi naturalną konsekwencję życia w cywilizacji i tęsknoty za tym, co pierwotne i dzikie. Nie zapominaj, że jesteśmy częścią świata przyrody. Jest zatem oczywiste, że w otoczeniu drewna czy roślin czujemy się najlepiej.

Należy pamiętać, że poszczególne gatunki drzew mają nieco odmienne właściwości. Oznacza to, że wykonane z nich podłogi także będą się różnić takimi parametrami, jak:

  • twardość,
  • odporność na wilgoć,
  • łatwość cyklinowania,
  • możliwość barwienia,
  • cena.

Zanim zdecydujesz się na któryś z gatunków drewna podłogowego, powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania. Jednym z najchętniej wybieranych jest sosna. Dlaczego? Powodów jest wiele – poniżej znajdziesz krótką charakterystykę tego materiału.

Sosnowa podłoga – czy warto?

Jako doświadczeni specjaliści od cyklinowania możemy śmiało stwierdzić, że jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów drewna parkieciarskiego. Spotyka się je nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w hotelach oraz siedzibach firm czy instytucji. Z czego to wynika? Do najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy należą:

  • relatywnie niska cena,
  • dostępność,
  • łatwość obróbki.

Warto również pamiętać, że drewno sosnowe ma subtelną, jasną barwę. Sprawia to, że może ono stanowić doskonałą bazę dla różnego rodzaju olejów koloryzujących. Takie deski da się zarówno przyciemnić, jak i wybielić, osiągając bardzo interesujące efekty. Dodatkową zaletą tego rodzaju materiału jest piękny, charakterystyczny dla sosny rysunek słojów.

Twardość podłogi sosnowej

Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj drewna jest łatwy w obróbce. Wynika to z faktu, że jest stosunkowo miękki. Czy zatem będzie dobrze znosił cyklinowanie i intensywne użytkowanie? Jak najbardziej.

Pamiętaj, że sosnowa podłoga będzie niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczona. Współcześnie stosowane technologie oraz metody wykańczania i układania parkietów sprawiają, że mogą one służyć przez długie lata, nawet jeśli zostały wykonane z bardziej plastycznych gatunków drzew.

Rzecz jasna, aby deski zachowały swój pierwotny, estetyczny wygląd, trzeba właściwie o nie dbać. Z pewnością są one nieco bardziej wymagające niż np. linoleum. Warto jednak mieć na uwadze, że sosnowa podłoga prezentuje się stylowo i elegancko, a przy tym nadaje wnętrzu przytulnego charakteru i ponadczasowej elegancji. Poświęcenie jej odrobiny pracy nie jest wygórowaną ceną za estetyczny wygląd pomieszczeń.

Wykończenie podłogi sosnowej

Po ułożeniu parkietu należy go odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu deski będą nie tylko pięknie się prezentować, ale też staną się odporne na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Podłogę z drewna sosnowego możesz wykończyć na dwa sposoby. Są to:

  • olejowanie,
  • lakierowanie.

Każda z tych opcji ma swoje zalety. Lakierowany parkiet jest łatwiejszy w czyszczeniu, jeśli jednak dojdzie do jego uszkodzenia, konieczne będzie cyklinowanie całej podłogi. Z kolei olejowane deski wymagają nieco więcej pielęgnacji, ale w razie powstania zadrapań czy innych defektów, można naprawić je punktowo – bez konieczności przeprowadzania remontu.

Masz pytania?

Zastosowanie drewna sosnowego na podłodze jest ciekawą i warta rozważenia opcją. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom będzie Ci łatwiej podjąć decyzję co do wyboru odpowiedniego rodzaju desek. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami! Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale działamy na całym Mazowszu. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci dobrać najlepszą podłogę.