23 grudnia 2020

Woski do drewna – najważniejsze informacje o woskach pod kątem cyklinowania parkietu

1

Woskowanie to jedna z wielu technik impregnacji i pielęgnacji drewna. Dobór odpowiedniego wosku do elementów drewnianych w znaczący sposób wpływa na:

Rodzaje wosków, ich konsystencja i zastosowanie

Dostępne na rynku woski do drewna można podzielić ze względu na konsystencję, w jakiej występują. Najpopularniejsze to:

Preparaty w postaci cieczy służą głównie konserwacji podłóg, gdyż najgłębiej wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu zapewniają właściwe nawilżenie i wysoki połysk parkietu. Natomiast do woskowania drewnianych blatów kuchennych i mebli najczęściej stosuje się pasty.

Większość środków zabezpieczających i pielęgnujących zarówno surowe elementy drewniane, jak i te, poddane wcześniejszemu olejowaniu, bejcowaniu czy politurowaniu produkowana jest przez pszczoły. Jednak coraz częściej wykorzystuje się w tym celu również inne substraty.

Ze względu na skład wyróżniamy następujące rodzaje substancji dbających o elegancki wygląd, odpowiednią strukturę i ochronę drewna:

Znanym rozpuszczalnikiem pozwalającym uzyskać kremową i płynną konsystencję wosków zwierzęcych i mineralnych jest terpentyna. Natomiast do wytwarzania roślinnych past o charakterystycznej żółtozielonej barwie, zastosowanie znajduje benzyna ekstrakcyjna i alkohol etylowy.

Jak nakładać wosk na drewno?

Wybór odpowiedniego preparatu to część sukcesu. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów warto zadbać także o właściwe wtarcie substancji w powierzchnię tak, aby stała się ona odporna na wilgoć oraz uzyskała gładkie, satynowe wykończenie. Podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas woskowania:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Facebook
Facebook
Facebook