Parkiet czy panele podłogowe?

Stoisz przed wyborem podłogi i masz dylemat, na który rodzaj się zdecydować? Jakie zalety ma parkiet, a czym wyróżniają się panele? Czy koszt ich położenia jest podobny? Który rodzaj podłoża jest trwalszy i można odnowić go przez cyklinowanie? Dowiedz się, czym różnią się obie propozycje i na co zwrócić uwagę przy tych materiałach wykończeniowych!

panele czy parkiet

Drewniana podłoga z klepek – ponadczasowa elegancja

Podłoga wykonana z litego drewna, misternie ułożonych klepek, zaliczana jest do najodporniejszych oraz najtrwalszych rozwiązań. Oto inne jej atuty:
1. Ten naturalny surowiec jest stosowany od wieków i świetnie sobie radzi ze ścieraniem oraz trudno uszkodzić jego powierzchnię.
2. Drewno jest materiałem ekologicznym i pięknie się starzeje – parkiet wraz z upływem czasu nabiera szlachetności w przeciwieństwie do paneli MDF, które z roku na rok gorzej się prezentują.
3. Zewnętrzną część drewnianej podłogi można kilkakrotnie odnowić, stosując cyklinowanie. To proces, dzięki któremu usuwa się starą warstwę lakieru, zabrudzenia oraz drobne rysy. Po takim zabiegu powierzchnia jest wygładzona i wygląda jak nowa. Następujące później lakierowanie, olejowanie lub woskowanie przywraca podłożu urodę i blask.
4. Parkiet reaguje na zmiany temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu – zimą oddaje parę wodną, której brakuje podczas sezonu grzewczego, a latem pochłania nadmiar wilgoci.
5. Klejone do podłoża lite drewno lub podłogi warstwowe w naturalny sposób zapewniają komfort akustyczny. W przypadku paneli potrzebne są specjalne podkłady tłumiące dźwięki.
Ponadto parkiet nie jest podatny na elektryzowanie się, a na powierzchni paneli laminowanych gromadzą się ładunki elektrostatyczne. To z kolei powoduje, że na podłodze ciągle pojawiają się zbitki kurzu.

Wariant droższy, ale na lata

Jeśli zdecydujesz się na parkiet, musisz się liczyć z większym wydatkiem niż koszt kupna i położenia paneli. Jednak wybierasz inwestycję wielopokoleniową – drewniana podłoga jest trwała i w każdej chwili możesz ją odnowić. Jeżeli dobrze ją będziesz konserwował, wytrzyma nawet 50 lat, czyli około 12 cyklinowań.
Z deszczułek z rozmaitych gatunków drzew możesz ułożyć najróżniejsze wzory tzw. pałacowe np.: gabinetowy, bursztynowy, hiszpański, jodełka, diamentowy, angielski. Do ich wykonania używa się drzew liściastych np.: buku, jesionu, brzozy, sosny, orzecha oraz iglastych m.in.: świerku, jodły, modrzewia. Najpopularniejsze są jednak dąb oraz egzotyczne odmiany takie jak np. merbau, doussie czy teak. Cena pierwszego wariantu wynosi kilkadziesiąt złotych za m2, kolejnych – powyżej 100-200 złotych. Więcej kosztować będzie parkiet wykonany z desek litych.

Układanie podłogi

Wykonanie podłoża z paneli nie jest skomplikowaną czynnością. Przy odrobinie czasu łatwo poradzisz sobie z konstrukcją na pióro i wpust, czyli bez użycia kleju i dodatkowych narzędzi oraz samodzielnym układaniem i docinaniem materiału.

Jeśli marzysz o parkiecie i skomplikowanym wzorze, bez fachowca raczej się nie obejdzie. Za swoją pracę policzy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy podłogi. Usługa nie kończy się tylko na ułożeniu deszczułek. Oprócz tego potrzebne będzie jeszcze cyklinowanie, założenie listw przypodłogowych, lakierowanie bądź olejowanie i woskowanie.

Która opcja jest trwalsza?

W miarę upływu czasu i użytkowania podłogi z paneli MDF trzeba wymieniać z racji zarysowań czy wyszczerbienia. Dodatkowo nie są one odporne na wilgoć, ponieważ środek jest wykonany z materiału drewnopochodnego. Niektóre po przypadkowym zalaniu wodą błyskawicznie puchną.
Parkiet jest pod tym względem bardziej wytrzymały – wymaga jedynie okresowych zabiegów konserwacyjnych, czyli wspomnianego już cyklinowania, lakierowania czy olejowania. Jeśli będzie właściwie pielęgnowany, posłuży co najmniej kilkadziesiąt lat. Weź pod uwagę, że zależnie od tego, z jakiego drewna jest wykonany, może ciemnieć lub jaśnieć.

Położymy Ci parkiet!

Jeśli jesteś zdecydowany położyć parkiet w domu, mieszkaniu czy biurze, możesz liczyć na naszą fachową pomoc. Gdy już masz drewnianą podłogę i nie wiesz, czy ją zmienić na panele, proponujemy Ci profesjonalne i bezpyłowe cyklinowanie w Warszawie! Przekonaj się, że drewniane podłoże odzyska swój niepowtarzalny urok! Skontaktuj się z nami!