Pielęgnacja drewnianej podłogi

Regularnie czyszczona i konserwowana drewniana podłoga potrafi zachować swój naturalny wygląd przez bardzo długi czas. Pielęgnacja posadzki powinna odbywać jak najczęściej przy użyciu specjalnych środków czystości. Jednak po wielu latach użytkowania parkiet traci elegancki wygląd i należy go odświeżyć poprzez cyklinowanie. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak należy prawidłowo czyścić drewnianą podłogę, aby nie naruszyć warstwy zabezpieczającej i jednocześnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Sprawdź koniecznie!

Czyszczenie podłogi drewnianej

Pamiętaj o częstej i regularnej pielęgnacji parkietu. Cykliczne odkurzanie podłóg pozwala na usunięcie piasku oraz innych drobinek, które mogłyby uszkodzić lakier. Oprócz tego ważne jest także czyszczenie drewnianej posadzki wilgotną gąbką lub ściereczką. Nie należy przy tym używać zbyt dużej ilości wody, która może spowodować zawilgocenie, a nawet pęcznienie klepek.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji parkietu. Dobierz preparaty czyszczące dedykowane do konkretnego rodzaju drewnianej posadzki. Warto kupować te, które mają jak najwięcej składników naturalnych i nie działają agresywnie na powierzchnię podłogi. Zbyt ostre środki mogą bowiem uszkodzić zabezpieczającą warstwę lakieru lub oleju.

Konserwacja podłogi drewnianej

Oprócz mycia posadzki istotna jest również regularna konserwacja parkietu przy użyciu specjalnych smarowideł. Dzięki temu powłoka zabezpieczająca drewno ma ładniejszy wygląd oraz wykazuje większą odporność na uszkodzenia. Preparaty te mają różne właściwości i mogą być one stosowane do podłogi:

  • lakierowanej,
  • olejowanej.

Parkiet lakierowany

Posadzkę lakierowaną należy zabezpieczać mazią, która ma w swoim składzie wosk oraz poliuretan. Regularne pastowanie takim preparatem wzmacnia wierzchnią warstwę podłogi oraz przywraca jej naturalny wygląd. Polerowanie najlepiej wykonywać kilka razy w roku.

Parkiet olejowany

Do konserwacji parkietu olejowanego bardzo dobrze nadaje się preparat zawierający wosk oraz olej. Cienką warstwę substancji należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni. Olejowosk wydobywa z drewnianych podłóg piękne kontury i słoje oraz skutecznie chroni je przed uszkodzeniami.

Domowe sposoby czyszczenia

Na forach internetowych można znaleźć wiele informacji na temat pielęgnacji parkietu domowymi sposobami. Czy jednak warto skorzystać z takich wskazówek? Najlepiej podchodzić do nich z dużą rezerwą. Pewnie część z tych porad może być pomocna i skuteczna, ale prawdopodobnie niektóre wręcz zaszkodzą drewnianej podłodze. Warto więc zdać się na wytyczne producenta lub firmy, która zajmuje się renowacją parkietów. Poza tym środki do czyszczenia i pielęgnacji posadzki dostępne w sklepach nie są drogie, a kupując je, masz pewność, co do ich przeznaczenia i skuteczności.

Nie tylko mycie i konserwacja

W przypadku pielęgnacji podłogi istotne jest także, aby jak najmniej zanieczyszczeń znajdowało się na jej powierzchni. Dlatego warto na przykład zakupić dobrej jakości wycieraczki i położyć je przy drzwiach wejściowych. Należy również zorganizować miejsce w przedpokoju, gdzie zarówno goście, jak i domownicy będą mogli zostawić obuwie. Ponadto wszelkie meble w tym głównie nogi od stołów oraz krzeseł oklej filcem, co znacznie ograniczy ryzyko powstawania rys na parkiecie.

Cyklinowanie podłogi drewnianej

Częste mycie i konserwacja podłogi z pewnością sprawią, że przez długi czas będzie ona wyglądała bardzo elegancko i schludnie. Jednak po kilkunastu latach użytkowania, a niekiedy nawet i wcześniej straci swoje walory i konieczna będzie jej gruntowna renowacja, czyli cyklinowanie.

Podsumowując

Jeśli parkiet w Twoim domu nie wygląda jak dawniej i zamiast być ozdobą salonu, szpeci go, koniecznie skorzystaj z naszej oferty. Proponujemy bezpyłowe cyklinowanie posadzek drewnianych na terenie Warszawy oraz całego Mazowsza. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem oraz zatrudniamy tylko wykwalifikowanych pracowników. Zajmujemy się kompleksową renowacją parkietów. Nasza usługa obejmuje m.in.: cyklinowanie, szpachlowanie, polerowanie oraz impregnowanie drewna. Nie zwlekaj i zamów bezpłatną wycenę.