Ile czasu zajmuje cyklinowanie podłogi?

Chcesz dłużej cieszyć się pięknie wyglądającą podłogą z drewna? Nie musisz jej zrywać i zakładać paneli lub winylu. Wystarczy, że raz na kilka lat zdecydujesz się na cyklinowanie. Dzięki takiej renowacji uzyskasz elegancki parkiet. Na czym polega ten proces i jak długo trwa? Jak się do niego przygotować? Przeczytaj nasz artykuł!

cyklinowanie podłogi czas

Na czym polega cyklinowanie?

To inaczej zadanie, które polega na zdarciu zewnętrznej, zniszczonej warstwy drewna specjalną maszyną – cykliniarką. Do szlifowania używa się papierów ściernych o odpowiednio grubej gradacji, czyli o coraz drobniejszych ziarnach. Czynność powtarza się kilkukrotnie, aby osiągnąć zadowalający efekt – wymaganą gładkość. Dzięki cyklinowaniu możliwe jest pozbycie się wszelkich rys, zanieczyszczeń oraz starej warstwy lakieru z parkietu. Ten zabieg pozwala odsłonić świeżą, piękną fakturę i ją na nowo wykończyć preparatami ochronnymi.
Przed rozpoczęciem prac trzeba jednak upewnić się, czy klepki są wystarczająco grube, ponieważ po zeszlifowaniu będą one o ok. 1-2 mm cieńsze. W przypadku, gdy ich początkowa wysokość wynosi mniej niż 0,7 cm, może się okazać, że po renowacji staną się podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak przygotować się do cyklinowania?

W pierwszej kolejności musisz przygotować wnętrze, w którym będzie odbywać się cyklinowane. W związku z tym czeka Cię:
• opróżnienie go ze wszystkich mebli,
• demontaż listew przypodłogowych i elementów zabudowy.

W zależności od tego ile osób będziesz mieć do pomocy oraz sprzętu do wyniesienia, do kolejnego etapu renowacji można przejść zaraz po wykonaniu powyższych zadań. Zazwyczaj te czynności wraz z dokładnym oczyszczeniem (oraz osuszeniem – jeśli doszło wcześniej do zalania) podłoża trwają kilka godzin.

Naprawa ubytków

Na czas cyklinowania wpływa także naprawa ubytków. To jak długo potrwa renowacja, zależy od rodzaju uszkodzeń podłogi. Zaniedbany parkiet lub wiele warstw lakieru do usunięcia wiązać się będą z dłuższą pracą specjalisty. Naprawa cykliniarką podłogi o powierzchni 50 m2 doświadczonemu fachowcowi zajmie jeden dzień. Jeśli będzie więcej maszyn i pracowników, czynność potrwa krócej.

W przypadku dużych zniszczeń podłoża, pomiędzy kolejnymi szlifowaniami konieczne jest wypełnienie ubytków specjalną szpachlą. Po jej wyschnięciu można znowu przejechać powierzchnię cykliniarką. W zależności od rodzaju użytej szpachlówki do podłogi będzie schła 2 mm na dobę lub wyschnie już po 2 godzinach.
Zazwyczaj średnio zaniedbaną podłogę można wyremontować w około 3-4 dni, jeśli jednak jest bardzo uszkodzona – prace potrwają nawet tydzień.

Konserwacja parkietu, czyli lakierowanie lub olejowanie

Po cyklinowaniu potrzebna jest jeszcze konserwacja parkietu, która jest czasochłonna. Stosowane wówczas lakiery albo specjalne oleje wymagają około 3 dni na wyschnięcie. W przypadku tych pierwszych preparatów powierzchnia utwardza się całkowicie dopiero po dwóch tygodniach.

Jak długo trwa cyklinowanie podłogi?

To, ile czasu zajmie cyklinowanie podłogi zależy więc od wielu czynników. Jest ono uwarunkowane m.in.:
• metrażem – wielkością powierzchni i liczbą pomieszczeń, w których będzie wykonywana ta czynność,
• stopniem zniszczenia podłogi,
• liczbą specjalistów, którzy realizują usługę,
• ilością mebli/konstrukcji, które trzeba będzie usunąć lub zdemontować,
• rodzajem listew przypodłogowych,
• dostępnością wnętrz dla specjalistów,
• formą konserwacji.

Każda z tych rzeczy będzie wpływała na efektywność i czas pracy.

Zalety wycyklinowanej podłogi

Zadbany parkiet jest ozdobą każdego wnętrza. Drewniana, elegancka podłoga ma też wiele innych zalet takich jak np.:
• izolacja przed zimnem i hałasem,
• regulacja poziomu wilgotności,
• przyjemna, ciepła faktura.

Cyklinowanie przywróci zniszczonej powierzchni świeży wygląd. Będziesz mógł z niej korzystać przez wiele lat. Pamiętaj tylko, że po lakierowaniu podłogi musisz odczekać trochę czasu, aby wnieść meble – zbyt szybkie ich ustawienie spowoduje uszkodzenie parkietu. Inaczej sytuacja wygląda po olejowaniu – z odnowionego pomieszczenia skorzystasz już po około 3 dniach.

Zleć cyklinowanie profesjonalistom!

Jeśli przymierzasz się do odświeżenia podłogi w swoim domu czy biurze, skorzystaj z pomocy naszej firmy z Warszawy. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który pozwala na cyklinowanie bezpyłowe. Z chirurgiczną precyzją i sprawnie zajmiemy się odnawianiem każdego metra kwadratowego Twojego parkietu! Przekonaj się sam!