renowacja schodów

Jak zadbać o drewniane schody?

Zastanawiasz się, w jaki sposób należy dbać o drewniane schody? Chcesz wiedzieć, czym powinieneś się kierować, dobierając metodę ich renowacji? W takim razie przeczytaj nasz krótki poradnik. Jesteśmy pewni, że dzięki zawartym w nim informacjom łatwo poradzisz sobie z tym zadaniem i sprawisz, że Twoje schody na długo zachowają atrakcyjny wygląd.

Renowacja schodów – od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić, jest wariant wykończenia Twoich schodów. Jako specjaliści od renowacji z Warszawy (cyklin-perfekt.pl), wiemy z doświadczenia, iż wiele osób nie zwraca na to uwagi, wychodząc z założenia, że drewno to drewno. Tymczasem kluczowe jest, w jaki sposób deski zostały zabezpieczone – w zależności od tego, czy pokryto je olejem, czy lakierem, procedura postępowania oraz dobór preparatów będą zupełnie inne.

Schody olejowane

Ta metoda zabezpieczania drewna ma szereg zalet. Największą z nich jest fakt, że olej wnika głęboko w strukturę drewna, podkreślając tym samym jego usłojenie i nadając schodom efektowny, naturalny wygląd. Co więcej, tak zabezpieczone deski są przyjemne w dotyku, a przy tym pozostają lekko chropowate. Ma to duże znaczenie dla komfortu, a przede wszystkim – dla bezpieczeństwa domowników. Warto również pamiętać, że olejowane drewno jest odporne na wilgoć, a co za tym idzie – nie musisz obawiać się rozwoju pleśni ani grzybów. Nie bez znaczenia jest również to, że olejowane schody można naprawiać w sposób punktowy, bez konieczności przeprowadzania gruntownej renowacji.
Niestety, taki sposób wykończenia drewna nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim sprawia on, że deski są podatne na zabrudzenia. Rozlane na nie płyny muszą zostać natychmiast wytarte – w przeciwnym razie łatwo wnikną w głąb, pozostawiając na drewnie plamy. Na szczęście, da się je usunąć podczas kolejnej renowacji. Warto też mieć na uwadze, że niezależnie od zabrudzeń, należy powtarzać olejowanie po roku użytkowania, a następnie po dwóch, trzech i pięciu latach.

Jak konserwować schody olejowane?

Oto czynności, o jakich powinieneś pamiętać:
• częste odkurzanie lub zamiatanie,
• mycie z użyciem miękkiej, wilgotnej szmatki,
• stosowanie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji olejowanego drewna (godne polecenia są specyfiki na bazie mydła),
• usuwanie plam i mocnych zabrudzeń za pomocą specjalistycznych preparatów – warto jednak pamiętać, by tego rodzaju renowację przeprowadzać nie częściej, niż co 6 miesięcy.

Schody lakierowane

Tak zabezpieczone drewno jest znacznie łatwiejsze w użytkowaniu, niż olejowane. Pamiętaj, że lakier tworzy na schodach trwałą, nieprzepuszczalną warstwę, która skutecznie chroni deski przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ta metoda wykończenia nie wymaga też częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Czy zatem jest lepsza niż olej? Niekoniecznie.
Lakier nie jest niezniszczalny. Jeśli w niektórych miejscach ulegnie przetarciu, pęknięciu lub zarysowaniu, nie będzie można naprawić go punktowo. W takiej sytuacji konieczna stanie się kompleksowa renowacja schodów. W przeciwnym wypadku naprawiony fragment będzie się różnił od reszty.

Jak dbać o schody lakierowane?

Do najważniejszych czynności należą:
• jak najczęstsze usuwanie drobinek piasku i kurzu poprzez zamiatanie lub odkurzanie. Pamiętaj, że nawet drobne zanieczyszczenia mogą trwale zarysować lakier, sprawiając, że drewno pod nim nie będzie już chronione,
• okazjonalne (w praktyce – jak najrzadsze) mycie schodów przy użyciu minimalnej ilości wody. Najlepiej robić to mocno wyciśniętym mopem, by wilgoć nie wniknęła w strukturę drewna,
• czyszczenie za pomocą specjalnych detergentów przeznaczonych do tego typu powierzchni,
• renowacja z użyciem preparatów do drewna lakierowanego – najlepiej wykonywać ją co 6 miesięcy.

Zadbane schody? Nic prostszego!

Regularna konserwacja drewna to doskonały sposób na zapewnienie mu trwałości i estetycznego wyglądu. Niezależnie od sposobu wykończenia schodów, powinieneś mieć na uwadze kilka elementów:
• podczas renowacji uważaj, by nie nakładać zbyt dużej ilości preparatu – w przeciwnym wypadku deski staną się śliskie i niebezpieczne dla użytkowników. Jeśli nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać, skorzystaj z pomocy specjalistów,
• do czyszczenia drewna zawsze używaj miękkich mopów i ściereczek z mikrofibry, unikaj szczotek o ostrym włosiu,
• jeśli masz kota, psa lub inne zwierzę domowe, pamiętaj o obcinaniu mu pazurów.

Odśwież swoje wnętrza!

Piękne, drewniane schody to nie tylko element użytkowy, ale też prawdziwa ozdoba Twojego domu, dlatego warto regularnie o nie dbać, a od czasu do czasu zapewnić im solidną odnowę. Jeśli szukasz specjalistów od renowacji albo masz pytania dotyczące pielęgnacji drewna, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie Warszawy i okolic. Jesteśmy przekonani, że dzięki wiedzy i doświadczeniu przywrócimy Twoim schodom efektowny wygląd.