Renowacja listew przypodłogowych

Przymierzasz się do renowacji parkietu? Zadbaj także o to, aby odświeżyć lub wymienić listwy przypodłogowe! Są one nie tylko ozdobą wnętrza i nadają mu niezwykłego stylu! Dodatkowo spełniają w nim funkcję praktyczną. Przy odnawianiu podłogi pamiętaj więc również o nich. Jak się zabrać za nadanie im nowego oblicza? Przeczytaj!

Po co odnawiać listwy przypodłogowe?

Na aranżację wnętrz składają się szczegóły takie jak np. przemyślany kolor ścian, dopasowane dywany, ramki, grafiki, wazony czy meble. Ważnym elementem wystroju są także listwy przypodłogowe. W miarę upływu czasu i użytkowania przestają zachwycać swoim wyglądem. Dlatego często koniecznością staje się nie tylko renowacja podłogi, ale i tych detali! Możesz zdecydować się na lakierowanie lub malowanie. Każda z tych opcji pozwala nie tylko ukryć nieestetyczne połączenie ściany z parkietem, ale również ochronić jej najniższe fragmenty przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Renowacja przez lakierowanie

Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, warto kupić np. dwuskładnikowy preparat poliuretanowy przeznaczony do lakierowania parkietów i innych elementów drewnianych. W zależności od rodzaju środka listwy mogą schnąć ok. 1-2 godziny. Nałożenie bezbarwnego lakieru poskutkuje pięknym połyskiem.

Renowacja przez malowanie

Jeśli rozważasz malowanie, możesz np. dopasować kolor do odcienia podłogi, dzięki czemu staną się jej przedłużeniem. Jeśli barwę dobierzesz na zasadzie podobieństwa tonacji lub maksymalne ujednolicisz, wnętrze stanie się optycznie większe, przestronniejsze.

Innym rozwiązaniem jest dostosowanie odcienia listew przypodłogowych do barwy ścian. Wtedy wspólnie będą tworzyć jedną płaszczyznę. Jeśli lubisz odważne rozwiązania, wybierz zasadę kontrastu. Wówczas te elementy wykończeniowe mogą zdecydowanie odcinać się od koloru ścian czy parkietu. Będą także przyciągać wzrok i stanowić detal rządzący wystrojem. Jednocześnie odcinający się, wyrazisty pasek biegnący przez całe pomieszczenie wprowadzi do niego dynamizm.

Gdy decydujesz się na tę formę renowacji listew przy podłodze, wybierz taką farbę, która będzie odporna na promieniowanie UV (wówczas kolor powłoki nie będzie tracił swojej pierwotnej intensywności). Przed samym malowaniem warto na listwę nałożyć podkład w postaci lekkiej, bezbarwnej farby, która lepiej zwiąże malowany materiał z kolorem.

Na czym polega renowacja listew wokół podłogi?

Zanim zaczniesz odnawianie listew przypodłogowych, musisz odpowiednio je przygotować do malowania lub lakierowania. Oto jak powinien przebiegać ten proces krok po kroku:

-usuń z nich zabrudzenia i plamy,

-delikatnie pozbądź się starej powłoki malarskiej aż do momentu odsłonięcia drewna,

-jeżeli na powierzchni zauważysz ryski, spróbuj je zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym,

-odpyl listwy,

-oklej je dokładnie taśmą malarską, aby nie zabrudzić ściany,

-przed renowacją zabezpiecz parkiet,

-jeśli podczas prac odsłoniłeś surowe drewno, zagruntuj podłogę odpowiednim środkiem,

-pokryj drewno nową warstwą ochronną lakieru lub farby.

Jeżeli listwy zawierają ubytki spowodowane użytkowaniem, wówczas przed lakierowaniem czy malowaniem, uzupełnij je, wykorzystując do tego specjalne środki.

Jak długo trwa proces renowacji listew?

Malowanie czy lakierowanie listew przypodłogowych to jeden z ważniejszych etapów renowacji podłogi. Podczas ich odnawiania bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Dotyczy to np. rodzaju używanego pędzla oraz ilości nakładanych warstw lakieru czy farby, a także odstępów czasowych pomiędzy czynnościami.

To, jak długo potrwa proces odświeżania, zależy m.in. od ilości listew, które chcesz poddać temu procesowi.

Skorzystaj z pomocy fachowców!

Profesjonalna i sprawna renowacja podłogi to zadanie, które najlepiej powierzyć specjalistom z Warszawy czy innych miejscowości. Zadbają oni wówczas nie tylko o to, aby każda związana z nią czynność została właściwie wykonana. Będziesz mieć również pewność, że w odpowiedni sposób zajmą się listwami przypodłogowymi i nie uszkodzą ich struktury. Przekonaj się osobiście!