Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Czeka Cię układanie parkietu albo jego naprawa? Zastanawiasz się, jakie listwy przypodłogowe będą najlepszym rozwiązaniem? Pomożemy Ci rozwiązać ten dylemat! Dowiedz się więcej na temat rodzajów tych produktów oraz na czym polega ich montaż!

Po co zakłada się listwy przypodłogowe?

Pełnią one funkcję maskującą – przede wszystkim przewody, które możesz w niezauważalny sposób rozprowadzić wzdłuż ścian. Stanowią także efektownie prezentującą się „ramę” dla podłogi. Jednocześnie, dzięki różnym walorom jak barwa czy wzór, odgrywają rolę ozdobną. Dopasować je możesz zarówno do parkietu, jak i koloru ścian czy dywanu.

Ich zaletą jest to, że blokują wnikanie kurzu pod powierzchnię podłogi. Oprócz tego chronią dolne partie ścian przed porysowaniem oraz uszkodzeniem. Do wyboru masz listwy przypodłogowe lakierowane, fornirowane i drewniane. Poniżej wskazujemy, czym się różnią i jakie mają zalety!

Listwy przypodłogowe lakierowane

Są rozwiązaniem tańszym od wariantów wykonanych z litego drewna, a przy tym podobnie dobrze jak one radzą sobie z wilgocią czy środkami chemicznymi. Listwy przypodłogowe lakierowane to niezwykle piękne elementy wykończeniowe parkietów, stanowiące dopełnienie aranżacji różnych wnętrz.

Doskonale komponują się z podłogami z gatunków drzew o niezbyt wyraźnym rysunku słoi. Jeśli wybierzesz białe, świetnie będą wyglądać z jasną podłogą. Jeżeli chcesz postawić na kontrast – zestaw je z podłożem w ciemnym kolorze.

Listwy przypodłogowe fornirowane

Pozwalają w niezwykle efektywny sposób wykończyć podłogę – bez względu na to, czy zdecydujesz się na jej układanie, czy naprawianie – w prawie każdym pomieszczeniu. Dzięki mnogości i różnorodności wzorów, odcieni i struktur forniru bez problemu wybierzesz modele pasujące do wystroju. Czym jest ten materiał? To cienki płat drewna, o efektywnie wyglądających słojach i strukturze bez skaz, który nanoszony jest na przygotowany wcześniej surowy element drewniany.

Poza walorami estetycznymi listwy są także wyrobami wytrzymałymi i odpornymi na codzienne użytkowanie. Montując je, masz pewność płynnego przejścia między płaszczyzną podłogi a ścianą. Ponadto listwy przypodłogowe fornirowane podobne są do lakierowanych, a ze względu na sposób wykończenia na pierwszy rzut oka nie różnią się od drewnianych. Jeśli chcesz dopasować je np. do desek podłogowych, to jest to najlepsza opcja.

Listwy przypodłogowe drewniane

To produkty, które przetrwają wiele lat intensywnego użytkowania. Listwy przypodłogowe drewniane są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Ponadto są dostępne w wielu niepowtarzalnych wzorach. Dlatego dopasujesz je nawet do najbardziej nietypowych parkietów drewnianych – zarówno układanych na nowo, jak i po naprawie. Dzięki nim zapewnisz sobie eleganckie, trwałe wykończenie podłogi. Wielką popularnością cieszą się m.in. warianty w stylu klasycznym i rustykalnym.

Kiedy mocuje się listwy przypodłogowe?

Bez względu na to, czy rozważasz układanie nowej podłogi, czy czeka Cię naprawa domowych parkietów, montaż listew przypodłogowych jest zawsze ostatnią czynnością. Przytwierdza się je do ścian, aby podłoże mogło swobodnie się rozszerzać i kurczyć pod wpływem zmieniającej się w pomieszczeniu wilgoci.

Podczas kładzenia, ważny jest sposób ich łączenia na długości. Nie uda się bowiem dopasować listwy w jednym odcinku do długości każdej ze ścian. Pod uwagę musisz wziąć właściwości, jakie ma drewno. Jest bowiem podatne na kurczenie się i rozciąganie w zależności od temperatury i wilgotności panującej we wnętrzu. Dlatego, aby uniknąć powstawania szczelin pomiędzy kolejnymi odcinkami, docina się je pod kątem 45⁰. Bez problemu wykorzystasz ten produkt także w miejscu, w którym listwa łączy się z ościeżnicą drzwiową.

Do montażu najczęściej używa się specjalnych klipsów.

Zdaj się na specjalistów od układania i naprawy parkietów!

Obojętnie, na jaki wariant się zdecydujesz, warto skorzystać z pomocy firmy, której specjalnością jest układanie bądź naprawa parkietów w Warszawie czy jej okolicach. Położenie listew przypodłogowych wymaga bowiem starannego i profesjonalnego montażu, który mogą zapewnić fachowcy w tej branży. Zdaj się na ich wsparcie.