2 lipca 2021

Układanie parkietu – jak zaplanować wymianę podłogi?

Przymierzasz się do wymiany podłogi? Chcesz położyć parkiet? Przekonaj się, że jest to dobre rozwiązanie – na lata. Pamiętaj, że nawet jeśli trochę się zniszczy, zawsze możesz wykonać cyklinowanie! Od czego zacząć układanie drewnianych klepek? Przeczytaj!

Dobrze przygotuj podłoże

Aby rozpocząć prace związane z położeniem parkietu, w pierwszej kolejności musisz dobrze przygotować podłoże. Powinno być równe, oczyszczone, suche oraz pozbawione pęknięć. Weź pod uwagę, że drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że kurczy się i rozszerza, a dodatkowo pod ciężarem sprężynuje na podłodze. Równocześnie pracuje z nim także klej, dlatego musi być elastyczny.

Przy wykonywaniu posadzki możesz skorzystać z różnych sposobów:

Przed położeniem parkietu uwzględnij warstwę termiczną. Możesz ją wykonać z płyt izolacyjnych. W ten sposób nie tylko docieplisz podłogę, ale i zapewnisz sobie lepszą akustykę (stłumisz hałasy).

Dopasuj odpowiednie drewno

Na rynku masz do wyboru różne gatunki drewna, jednak nie wszystkie nadają się do tego, aby wykorzystać je na parkiet. Który będzie najlepszy? Oto przykładowe propozycje:

Poza krajowymi gatunkami masz do wyboru również egzotyczne np. merbau, jatoba, doussie czy teak.


Jeśli wybrałeś drewno, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jego klasę:

U producentów możesz spotkać się z różnymi oznaczeniami tych klas.

Wybierz rodzaj parkietu

Jeśli chodzi o ten parametr parkietu, masz do wyboru:

W jaki sposób wykończyć parkiet?

Najczęściej do parkietu stosuje się lakiery rozpuszczalnikowe lub na bazie wody. Pierwsze z nich pozwalają uzyskać powierzchnię wykończoną na połysk lub półpołysk. Wersja ekologiczna z kolei ma bardziej naturalny wygląd, ale jest mniej trwała.

Inną metodą jest olejowanie, które pozwala nadać drewnu dowolny odcień – od czarnego po biały. Jego wadą jest jednak mniejsza odporność na ścieranie.

Wybierz wzór parkietu

Na podłodze możesz ułożyć wiele ciekawych kompozycji. Do najpopularniejszych wzorów zalicza się m.in.: jodełka, cegiełki, okrętowy, plecionka, mozaika, drabinka. Najdroższą opcją są parkiety pałacowe.

Dbaj o parkiet!

Jak każda podłoga, parkiet wymaga regularnego czyszczenia. Zanieczyszczeń pozbywaj się za pomocą odkurzacza oraz używając niewielkiej ilości wody z odrobiną detergentu. Prędzej czy później, każdy parkiet czeka odświeżenie. Pamiętaj, że cyklinowanie najlepiej zlecić fachowcom.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Facebook
Facebook
Facebook