cyklinowanie szerokosc desek warszawa

Wpływ szerokości desek podłogowych na proporcje przestrzeni

Podczas wyboru desek podłogowych musisz wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Ważny jest nie tylko wygląd oraz trwałość danego gatunku drewna. Znaczenie ma również ogólny efekt przestrzenny, a ten determinuje szerokość desek drewnianych. Wyjaśniamy, jak poszczególne rozmiary wpływają na estetykę wnętrz. Które najlepiej nadają się do małych, a jakie do większych pomieszczeń? Sprawdź to w naszym artykule!

Szerokość desek – dlaczego jest tak ważna?

Chociaż wydaje się, że szerokość deser jest tylko mało znaczącą cechą produktu, w rzeczywistości może widocznie wpłynąć na proporcje pomieszczenia. Należy przy tym zaznaczyć, że same wymiary nie powodują różnicy w użytkowaniu powierzchni.
Na rynku można spotkać się z trzema określeniami szerokości deski podłogowej:
• wąska;
• standardowa;
• szeroka (niestandardowa);
Każda z nich będzie prezentować się inaczej w zależności od wielkości wnętrza. Dodatkowo przy wyborze rozmiarów produktu znaczenie ma aranżacja oraz indywidualna koncepcja urządzenia danego pomieszczenia. Staranne przemyślenie wymiarów pozwoli uzyskać Ci najbardziej zadowalający efekt.
Jeśli cenisz sobie niebanalne rozwiązania w swoim domu, rozważ wybór desek o mieszanej szerokości. W ten sposób możesz osiągnąć unikalny design. Taki zabieg dobrze jest jednak skonsultować ze specjalistą, który na podstawie własnego doświadczenia zaproponuje najlepszy układ klepek oraz ich poszczególne wymiary.

Wąskie deski

W tej grupie deski mają do 100 mm szerokości. Najlepiej sprawdzają się w mniejszych wnętrzach oraz takich na nieregularnym planie. Wbrew pozorom małe powiększa i w tym przypadku wąskie klepki nadają optycznej przestrzeni. Ich zaletą jest cena, która wynika z łatwo dostępnego surowca (mniejsze drzewa).
Oprócz szerokości znaczenie ma sposób ułożenia desek drewnianych. Szczególnie polecanym przez ekspertów jest układ w jodełkę. Tu do wyboru masz wariant klasyczny, czyli naprzemienny lub francuski, w którym na podłodze powstają charakterystyczne zygzaki. Takie wzory na parkiecie zyskują na popularności, zwłaszcza wśród mieszkańców loftów oraz kawalerek stylizowanych na dawne mieszkania w kamienicach.

Standardowa szerokość – czyli jaka?

Najczęściej można spotkać się z deskami o tzw. standardowej szerokości, która wynosi od 120 do 180 mm. Ich zaletą jest uniwersalność, co oznacza, że będą się dobrze prezentować w większości pomieszczeń. Za ich pomocą możesz zarówno powiększyć, jak i optycznie zmniejszyć wnętrze. W jaki sposób? Ważne jest tu odpowiednie ułożenie. Montując deski wzdłuż najkrótszej ściany, wizualnie ją wydłużysz, kładąc je w poprzek – skrócisz.

Deski o niestandardowych wymiarach

Przestronne wnętrza wymagają równie pokaźnych desek podłogowych, określanych jako niestandardowe. Ich szerokość przekracza 200 mm. Najlepiej wyglądają w pomieszczeniach otwartych, np. salonach i jadalniach. Co ciekawe sprawdzają się w wielu stylach. W nowoczesnych aranżacjach podkreślają elegancję i prostotę. Z drugiej strony nadają rustykalnego charakteru tradycyjnym wnętrzom.
Szerokie deski drewniane są dekoracją samą w sobie. Dlatego też warto zrezygnować z fikuśnych układanek i zamontować je w wariancie równoległym, jedną obok drugiej.

Szerokość to nie wszystko

Podczas wyboru podłogi oprócz szerokości desek warto zwrócić uwagę również na ich kolor. Z pomocą przychodzi znana zasada: jasne powiększa, ciemne pomniejsza. W ten sposób możesz łączyć barwę z wymiarami klepek, osiągając ciekawe efekty. Warto poeksperymentować z wyglądem podłóg. Przykładowo, drewno egzotyczne podkreśla elegancję wnętrza. Z drugiej strony ciemny kolor może nieco przytłaczać. Z kolei klasyczne, dębowe deski są jednocześnie bezpiecznym i uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się w wielu aranżacjach.
Pamiętaj, że drewniana podłoga wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas jej użytkowania zadbaj o systematyczne czyszczenie oraz konserwację. Na szczęście naturalne parkiety można w łatwy sposób odnowić. Jeśli na powierzchni pojawią się wyraźne uszkodzenia oraz rysy, warto przeprowadzić cyklinowanie. Zabieg wykona dla Ciebie firma Cyklin-Perfekt działająca na terenie Warszawy i okolic. Wśród usług znajduje się również renowacja schodów drewnianych, a także układanie parkietów oraz wiele innych prac wykończeniowych i naprawczych.

Nadaj deskom nowego wyglądu z Cyklin-Perfekt

Podczas wyboru desek podłogowych, zawsze zwracaj uwagę na wszystkie cechy produktu. Jak wyjaśniliśmy w artykule, szerokość jest kluczowym wymiarem, nad którym należy dobrze się zastanowić. Po zakupie pamiętaj o regularnej konserwacji swojej nowej powierzchni. Pomogą Ci w tym specjaliści z Cyklin-Perfekt, którzy wykonają dla Ciebie usługi cyklinowania, lakierowania podłóg, a także renowacji schodów drewnianych. Sprawdź naszą pełną ofertę na stronie.