Czym pielęgnować schody? Porównanie sposobów renowacji

Masz w domu drewniane schody i zamierzasz przeprowadzić ich renowację? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć odświeżone deski i których środków warto użyć do tego celu? W takim razie zapraszamy do lektury. Jako fachowcy od cyklinowania z Warszawy, mamy bogate doświadczenie w dziedzinie odnawiania drewna. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom łatwo poradzisz sobie z odświeżeniem i zabezpieczeniem schodów.

renowacja schodow

O czym warto pamiętać?

Eleganckie, zadbane schody mogą być ozdobą każdego domu. Aby jednak zachowały na dłużej swoje pierwotne walory, należy co pewien czas poddawać je renowacji, a następnie odpowiednio je zabezpieczać. Dzięki temu nawet przy intensywnym użytkowaniu drewno będzie chronione przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:
• wilgoć,
• środki czystości,
• ścieranie,
• uszkodzenia mechaniczne.
Istnieje kilka sposobów zabezpieczania drewna, dlatego po przeprowadzeniu renowacji powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy istotne pytania:
1. wolę schody olejowane czy lakierowane,
2. wybieram drewno bejcowane czy naturalne,
3. lepiej postawić na mat, półmat, czy wysoki połysk?
Nie jesteś pewien, co należy wybrać? Bez obaw: poniżej znajdziesz szczegółowe porównanie każdej z tych opcji. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu bez problemu podejmiesz trafną decyzję.

Schody olejowane czy lakierowane?

Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami ma znaczenie estetyczne i praktyczne. Jeśli po renowacji schodów drewnianych użyjesz lakieru, otrzymasz jednolitą, gładką powierzchnię. Jest ona estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Co więcej, tak zabezpieczone deski możesz myć za pomocą wody i zwykłego detergentu. Niestety, jeśli zajdzie potrzeba kolejnej renowacji, nie będzie można wykonać jej w sposób punktowy – trzeba będzie usunąć stare warstwy lakieru poprzez cyklinowanie i dopiero na tak przygotowaną powierzchnie nałożyć nowy.
Olejowanie sprawia, że preparat wnika głęboko w deski, zabezpieczając je i pomagając mu zachować pierwotne walory. Ta metoda sprawia, że drewniane schody są przyjemne w dotyku i zachowują naturalny wygląd. Największą zaletą tej opcji jest fakt, że ewentualne uszkodzenia można naprawić punktowo, bez konieczności przeprowadzania renowacji całej powierzchni. Niestety, olejowanie ma też wady – tak zabezpieczone schody trzeba regularnie konserwować odpowiednimi środkami, a po każdym umyciu należy wytrzeć je do sucha.

Schody naturalne czy bejcowane?

Nasycenie drewna bejcą spowoduje, że nabierze ono szlachetnej, głębokiej barwy. Warto pamiętać, że taki zabieg zabarwia je w sposób trwały, a jednocześnie sprawia, że rysunek słojów jest nadal widoczny. Jeśli schody sąsiadują z drewnianą podłogą, warto zadbać o to, by ich kolory były identyczne. Gwarantuje to, że całość będzie prezentować się spójnie i elegancko. Aby osiągnąć jednolitą barwę, musisz użyć tej samej bejcy oraz lakieru na podłodze i schodach.
Alternatywnym rozwiązaniem jest pozostawienie naturalnego koloru desek i zabezpieczenie go tylko za pomocą bezbarwnego lakieru. Ten zabieg uwydatnia strukturę drewna, ale nie wpływa na wyrównanie barw poszczególnych elementów. Tak zabezpieczone schody znacznie łatwiej jest poddać powtórnej renowacji.

Mat, półmat, a może połysk?

Zanim wybierzesz odpowiedni typ lakieru, zastanów się, jak wygląda podłoga w Twoim domu. Jeżeli jest ona matowa, takie same powinny być schody. Jeśli natomiast jest to błyszczący parkiet, powinieneś wybrać produkt gwarantujący równie wysoki połysk. Warto też pamiętać, że różne odmiany lakieru mają swoje wady i zalety:
• matowe mają największą wytrzymałość na ścieranie – polecane są do renowacji schodów drewnianych, które będą intensywnie użytkowane,
• półmatowe pasują do każdego wnętrza i stanowią kompromis pomiędzy estetyką a wytrzymałością,
• lakiery z połyskiem wyglądają efektownie i optycznie powiększają wnętrze, jednak są najmniej wytrzymałe.

Szukasz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Odnowienie schodów to duże przedsięwzięcie. Na szczęście, nie musisz mierzyć się z nim sam. Jako specjaliści od renowacji drewna , chętnie pomożemy Ci uporać się z tym zadaniem. Działamy w Warszawie i okolicach. Szybko i bez większego bałaganu odświeżymy Twoje drewniane powierzchnie, nadając im pięknego wyglądu. Sprawdź nas już dziś!