Rodzaje podłóg przeznaczone do kuchni

1

Wybór podłogi do kuchni powinien uwzględniać specyfikę tego pomieszczenia, a zwłaszcza panującą tu wilgotność w związku z gotowanymi potrawami oraz ilość różnego rodzaju zabrudzeń, jakie w niej powstają. Pod uwagę warto wziąć także niekontrolowane wycieki, które zdarzają się dość często oraz to, że woda czy inne płyny czasami trafiają na podłogę w czasie przygotowywanych posiłków. Wszystkie elementy wyposażenia kuchennego wnętrza powinny więc cechować się wyjątkową wytrzymałością oraz odpornością na powstającą parę wodną. Okap nad kuchenką nie jest w stanie jej całkowicie wchłonąć. Dlatego przy dopasowywaniu rodzaju podłoża w kuchni trzeba pamiętać o tym, że musi ono przetrwać panujące tu warunki.

A może drewniana podłoga?

Kuchenną podłogę można wykonać również z innych materiałów niż płytki czy modne jeszcze kilka dekad temu linoleum. Równie praktycznym i estetycznym rozwiązaniem są drewniane deski. Jeśli będą właściwie zabezpieczone, to poradzą sobie zarówno z wilgocią, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od budżetu mogą się Państwo zdecydować na lite drewno, które jest dość drogie również w zakresie utrzymania. W koszty jego eksploatacji trzeba wliczyć zakup specjalnych preparatów do pielęgnacji.

Jednak ma też i swoje zalety. Drewno jest materiałem bardzo solidnym, odpornym na zarysowania czy wgniecenia. Jeśli wykonana z niego podłoga zmatowieje, łatwo ją odrestaurować przez cyklinowanie.

W przeciwieństwie do płytek ceramicznych ten naturalny surowiec jest ciepły w dotyku, dodaje przytulności wnętrzom oraz ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Ponadto jego antystatyczna powierzchnia stanowi zaporę dla alergenów.

Drewno jest także uniwersalnym materiałem, dzięki czemu nawet przy zmianie aranżacji kuchni zrobiona z niego podłoga będzie nadal pasować do wystroju. Nadaje też tej przestrzeni elegancji, a ze względu na unikalnej strukturę, stanie się ciekawą ozdobą wnętrza.

Jakie są zalety zastosowania paneli w kuchni?

Nieco tańszą opcją są panele do kuchni, które w wielu aranżacjach prezentują się korzystnie. Powstają one z kilku warstw, a jedną z nich stanowi drewno lite. Pod nim znajdują się tworzywa sztuczne, które są w stanie wytrzymać nawet sporą dawkę wilgoci.

Podczas użytkowania paneli nie trzeba się bać o to, że będą one wysychać lub pękać, przez nasze zaniedbania w zakresie pielęgnacji tak, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych desek. Dzięki syntetycznej warstwie ochronnej nie ma tego ryzyka. Ponadto ich pielęgnacja jest zdecydowanie mniej wymagająca oraz uciążliwa.

Zaletą paneli jest także prosty montaż, bez użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Podłogę można eksploatować praktycznie natychmiast po ułożeniu paneli, nie trzeba czekać, aż wyschnie oraz nie musi być specjalnie chroniona po założeniu.

Jeśli mają Państwo ogrzewanie podłogowe w kuchni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w tym pomieszczeniu takie podłoże. Zarówno ciepło, jak i wilgoć w określonej normie nie uszkodzą bowiem ich struktury. Gdy jednak powierzchnia będzie obficie zalewana, to nawet najbardziej wytrzymały materiał, prędzej czy później zacznie puchnąć i odkształcać się, wpływając na estetykę podłogi. Efekty takiego działania mogą być już niemożliwe do usunięcia.

Dlatego warto dbać o pielęgnację paneli, czyli na bieżąco usuwać zabrudzenia czy pozbywać się z nich kałuż, a oprócz tego od czasu do czasu zastosować dedykowane im środki, dzięki którym można zadbać o ich wygląd i trwałość.

Warto pamiętać o tym, że panele są mniej wytrzymałe niż drewniany parkiet. Będą też przyciągać kurz i sierść zwierząt. Niektóre z nich nie są odporne na wilgoć, co warto sprawdzić przed zakupem w informacji podanej przez producenta.

Podłoga zrobiona z drewna może być inwestycją na wiele lat. Jeśli zajdzie konieczność, aby deski czy panele odświeżyć, wystarczy zlecić nam usługę cyklinowania, którą oferujemy klientom z Warszawy i okolic. Ten profesjonalnie wykonany przez fachowców zabieg warto zrobić raz na kilka lat, aby by odsłonić świeżą, piękną fakturę, na nowo wykończyć preparatami ochronnymi i cieszyć się jej estetyką.