Masy i wylewki samopoziomujące – jaki mają wpływ podczas cyklinowania parkietu

1

W celu skutecznego wyrównania podłoża pod parkiet, panele, wykładzinę czy kafelki stosuje się masy lub wylewki samopoziomujące. Są one bardzo łatwe w użyciu – rozlane po powierzchni, pokrywają ją jednolitą warstwą o wysokości od 1 do 20 mm. Na rynku dostępne są produkty o różnych parametrach, dostosowane do natężenia ruchu w pomieszczeniu i właściwości podłogi.

Najpopularniejsze rodzaje wylewek samopoziomujących

Wśród najbardziej znanych rodzajów wylewek samopoziomujących, na szczególną uwagę zasługują:

  • masa cementowa – dostępna w wersji standardowej (z czasem schnięcia do 28 dni) oraz szybko wiążącej (2-3 dni). Poleca się ją do wyrównywania podłoża wewnątrz budynków, ze względu na to, że łatwo się kruszy pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Na zewnątrz można zastosować masę cementową mrozoodporną;
  • masa gipsowa – wiąże szybciej od zwykłej masy cementowej. Jest przeznaczona do powierzchni wewnątrz obiektów. Jako że jest odporna na działanie wysokich temperatur i ich gwałtowne zmiany, może być stosowana na ogrzewanie podłogowe.

Jak przygotować wylewkę samopoziomującą?

Aby sporządzić masę, należy, przy pomocy wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem, dokładnie wymieszać gotowy proszek (najczęściej sprzedawany w workach o wadze 25 kg) z odpowiednią ilością wody. Trzeba dokładnie odkurzyć i odtłuścić podłoże, na które będzie wylana zaprawa. Inaczej, może dojść do odspajania masy. Istotne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń producenta – tylko to zagwarantuje prawidłowe wykonanie wylewki. Poziomowanie można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie.