Parkiet barwiony – zmiana koloru drewnianego parkietu

2

Jedną z istotniejszych zalet drewnianych parkietów jest to, że możliwa jest ich wielokrotna renowacja, wraz ze zmianą wykończenia i barwy. W ten sposób można przez lata cieszyć się podłogą wysokiej jakości, bez obaw o znudzenie jedną aranżacją.

Jednakże, dla osób bez odpowiedniego doświadczenia, samodzielna zmiana koloru parkietu raczej okaże się zbyt trudna. Oczywiście, w Internecie można znaleźć wiele porad, jak ją przeprowadzić, nie wszystkie jednak są godne polecenia.

Staranne przygotowanie podłoża

Perfekcyjne wyszlifowanie podłogi jest kluczowe podczas przygotowania do barwienia. Kolor wyeksponuje bowiem każdą rysę, pozostawioną po niedokładnym opracowaniu. Wierzchnią warstwę drewna należy usunąć, a następnie podłogę wyrównać, wygładzić i wypolerować. Ze względu na złożoność tego procesu, cyklinowanie parkietu najlepiej zlecić profesjonalistom.

Barwienie parkietu – profesjonalne produkty

Na rynku dostępnych jest wiele bejc i olejów do kolorowania podłóg. Na szczególną uwagę zasługują produkty szwedzkiej firmy Bona, ze składem bezpiecznym dla zdrowia i środowiska naturalnego. Olej, np. dostępny w szerokiej gamie kolorów Bona Craft Oil 2K, należy nakładać przy użyciu polerki z wełnianym padem albo stalowej blachy. W ten sposób nie powstaną tzw. nakładki, czyli ciemniejsze pasy produktu w miejscach łączenia. Podłoga musi potem schnąć przez ok. 48 godzin. Następnie, trzeba ją pokryć dwiema warstwami lakieru Bona Traffic lub Bona Traffic HD. Lakier koniecznie musi być dwuskładnikowy (z utwardzaczem), aby trwale połączył się z olejem.

Lakiery do wybielania parkietu

Chcąc samodzielnie wybielić parkiet, warto zastosować łatwy w użyciu, podkładowy lakier Bona White. Będzie on szczególnie skuteczny w połączeniu z produktami Bona w wersjach: Natural, Extra Mat, Mat lub Traffic. Aplikacja nie sprawi kłopotu nawet osobom bez wprawy i doświadczenia.