Panele ścienne – nowy trend wnętrzarski

panele ścienne

Słyszałeś o panelach ściennych? Zastanawiasz się, czy jest to swoisty powrót do boazerii, czy też całkowicie nowy trend wnętrzarski? Chcesz się dowiedzieć, czy warto pokusić się o takie rozwiązanie w Twoim domu? Jeżeli nurtują Cię tego rodzaju pytania, zapraszamy do lektury poradnika, który powstał na podstawie wiedzy i doświadczenia specjalistów od układania parkietów z Warszawy.

Powrót do przeszłości?

Współczesne deski ścienne nie mają nic wspólnego z boazerią, jaką możemy pamiętać z mieszkań naszych rodziców lub dziadków. Modny obecnie trend, jakim jest układanie paneli na ścianach, stwarza bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne i powoduje, że pomieszczenia nabierają unikalnego, przytulnego charakteru. Warto pamiętać, że nowoczesne deski mogą różnić się takimi elementami, jak:

–  forma – w zależności od charakterystyki wnętrza można wybrać panele „stare”, klasyczne, nowoczesne, loftowe, matowe, błyszczące itp.,

– kolorystyka – może być jednolita lub wielobarwna,

– wzornictwo – pamiętaj, że równoległe ułożenie desek nie jest jedyną opcją.

Sprawia to, że pasują one do niemal każdego stylu architektonicznego. Warto też podkreślić, że są to bardzo lekkie konstrukcje. W odróżnieniu od tradycyjnej boazerii nie mają pokrywać szczelnie całej ściany, a jedynie stanowić do niej efektowny dodatek.

Funkcjonalność przede wszystkim

Co – oprócz chęci podążania za aktualnymi trendami wnętrzarskimi – kieruje osobami, które decydują się na zmontowanie desek na ścianach? Prawdopodobnie są to względy praktyczne. Tego rodzaju rozwiązania, podobnie jak tradycyjne parkiety, są niezwykle trwałe i estetyczne. Jeżeli zostaną odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane, będą mogły służyć przez wiele lat, pozostając w niezmienionym stanie.

Co więcej, panele ścienne można łatwo odświeżyć i zmodyfikować. Wystarczy lekkie przeszlifowanie i pokrycie bejcą lub farbą, by nadać im zupełnie nowy wygląd, a tym samym odmienić charakter całego wnętrza. Wszystko to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dzisiaj można je spotkać niemal wszędzie – zarówno w nowoczesnych apartamentowcach w centrum Warszawy, jak i w stylowych, wiejskich domach.

Jak dbać o panele ścienne?

Każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej konserwacji. Dzięki niej zachowuje na długo swój pierwotny wygląd i walory użytkowe. Panele ścienne nie są tu żadnym wyjątkiem. Na szczęście ich konserwacja nie nastręcza większych trudności. Wystarczy tylko zadbać o takie elementy, jak:

– zabezpieczenie przed wodą (ma to szczególnie duże znaczenie w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia),

– przecieranie lekko wilgotną ściereczką,

– okresowa renowacja polegająca na delikatnym zeszlifowaniu powierzchni i pokryciu jej lakierem lub olejem.

Wnętrze skrojone na miarę

Stosowanie drewnianych paneli ściennych to doskonały sposób na stworzenie niebanalnej i funkcjonalnej aranżacji wnętrza. Dzięki powyższym poradom będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o ich zakupie. Jako specjaliści, dla których układanie parkietu czy paneli w Warszawie to codzienność, wiemy, że drewno w pomieszczeniach to nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdza się w każdych warunkach.