Parkiet na ogrzewaniu podłogowym – czy jest to możliwe?

parkiet ogrzewanie podlogowe

Wbrew obiegowej opinii, te dwa elementy wcale się wzajemnie nie wykluczają. Przeciwnie – posiadając ogrzewanie podłogowe, możesz zdecydować się na ułożenie parkietu. Aby jednak całość funkcjonowała sprawnie, deski muszą spełniać kilka warunków i być regularnie cyklinowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy do lektury. Dzięki naszym poradom stworzysz estetyczne i funkcjonalne wnętrze, a ułożony w nim parkiet będzie Ci służyć przez wiele lat.

O czym powinieneś pamiętać?

Drewniane podłogi pasują do każdego rodzaju wnętrz – sprawdzą się zarówno w rustykalnym dworku na wsi, jak i w apartamentowcu w centrum Warszawy. Zanim jednak podejmiesz decyzję o ułożeniu parkietu na ogrzewaniu podłogowym, weź pod uwagę fakt, że drewno nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła, jak np. ceramika. Dlatego, aby zapewnić sobie komfort termiczny, powinieneś posiadać jeszcze inny system grzewczy – i to on musi stanowić główne źródło ciepła. Ogrzewanie podłogowe może natomiast być jego uzupełnieniem.

Pamiętaj też, iż poszczególne gatunki drzew mają odmienną strukturę, dlatego są w różnym stopniu odporne na wilgoć i temperaturę. Jeśli więc pragniesz ułożyć parkiet na ogrzewaniu podłogowym, powinieneś zdecydować się na taki rodzaj drewna, który charakteryzuje się długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej i niewielkim współczynnikiem skurczu. Te warunki spełniają na przykład:

  • dąb,
  • tek,
  • merbau,
  • jatoba,
  • iroko,
  • doussie.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki gatunek wybrać, zapytaj o poradę profesjonalistów, którzy o drewnie wiedzą niemal wszystko – fachowców od cyklinowania. Dzięki swojemu praktycznemu doświadczeniu z pewnością pomogą Ci oni dobrać najlepsze rozwiązanie.

Pozostałe parametry

Wybranie drewna, które jest mało podatne na odkształcenia i nie wymaga częstego cyklinowania, to dopiero początek. Równie istotnymi elementami są: rozmiar klepek – aby ogrzewanie podłogowe działało wydajnie, grubość drewna powinna być nie większa, niż 1,5 cm oraz sposób kładzenia desek. Po włączeniu ogrzewania wilgotność powietrza tuż nad ziemią spada aż o 30 proc., co prowadzi do kurczenia się drewna i powstawania szczelin. Aby temu zapobiec, warto układać cienkie podłogi z wąskich elementów (mozaiki). Skutecznym rozwiązaniem jest też stosowanie techniki warstwowej, w której słoje w sąsiadujących warstwach drewna ułożone są prostopadle do siebie (na krzyż). Sprawia to, że parkiet nie wypacza się, a podłoga pracuje w mniejszym stopniu. Ułożenie drewna w ten sposób wymaga jednak sporej precyzji, dlatego warto zlecić to zadanie doświadczonym firmom, specjalizującym się w parkieciarstwie i cyklinowaniu.

Ważna jest też koordynacja prac – powierzchnia, na której ułożony będzie parkiet, musi zostać dobrze wygrzana, by odparowała z niej cała woda. Proces ten zajmuje około 3 tygodni. Duże znaczenie ma także temperatura powietrza – należy zacząć od 21° C, a następnie podkręcać ogrzewanie o 1-2 stopnie na dobę, aż do osiągnięcia 26°C. Pamiętaj też, że gotową podłogę należy zabezpieczyć. Najlepiej sprawdzają się tu lakiery na bazie żywic syntetycznych, głównie uretanowo-alkidowych, a także wosk i olej.

Podsumowanie

Jak widzisz, ułożenie parkietu na ogrzewaniu podłogowym jest jak najbardziej możliwe. Należy jedynie wziąć pod uwagę specyfikę wyjątkowego materiału, jakim jest drewno. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci dobrać najlepsze parametry desek i sprawią, że będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem i komfortem termicznym.