Wzory parkietów – jaki wybrać?

2

Drewniana podłoga od lat stanowi synonim luksusu oraz elegancji. Warto pamiętać, że dzięki odpowiedniemu ułożeniu deszczułek parkietu można otrzymać bardzo interesujące wzory. Co ważne, elementy, które wejdą w skład takiej mozaiki, wcale nie muszą być tej samej długości. Łączenie wariantów o różnych formatach to doskonały sposób na stworzenie oryginalnej i stylowej podłogi. Jeśli zastanawiasz się, jakie opcje masz do wyboru i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze wzory

Do najczęściej wybieranych sposobów układania parkietów należą:

  • jodełka – w tym wzorze klepki układane są pod kątem 45 stopni albo prostopadle względem sąsiadujących ze sobą krawędzi; warto pamiętać, że ten sposób układania parkietu występuje w wersji pojedynczej i podwójnej,
  • cegiełka – zgodnie z nazwą, tu deszczułki montuje się tak, jak pustaki w murze – ich styki przesunięte są o połowę długości pojedynczego elementu,
  • drabinka – w tym wzorze jeden lub dwa rzędy deseczek układane są równolegle i oddzielone pionowymi pasami,
  • koszyczek – jest to odmiana mozaiki tworząca kwadraty, których krawędzie są położone względem ścian równolegle lub pod kątem 45 stopni.

Jak montuje się parkiety?

Ułożenie tego rodzaju podłogi może wydawać się nieco pracochłonne, jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Weź też pod uwagę, że jeśli wybierzesz produkt o odpowiedniej grubości, będziesz mógł okresowo go cyklinować, przywracając mu pierwotny wygląd. Eliminuje to konieczność wymiany podłoża.

Przed ułożeniem parkietu należy zadbać o to, by powierzchnia była równa. W tym celu warto wykonać szlifowanie albo wylewkę. Potem wystarczy wybrać odpowiedni wzór, a następnie zdać się na umiejętności oraz wiedzę profesjonalistów.

Postaw na doświadczenie

Pamiętaj, że drewno to naturalny materiał, a jego łączenie wymaga sporej precyzji oraz cierpliwości. Jeśli szukasz firmy, która poradzi sobie z tym zadaniem, sprawdź naszą ofertę. Bazując na naszym doświadczeniu oraz specjalistycznych produktach, stworzymy dla Ciebie podłogę marzeń – taką, która będzie Ci służyć przez wiele lat, stanowiąc prawdziwą ozdobę Twojego domu.