Parkiet barwiony – najważniejsze informacje

2

Zamierzasz wycyklinować i odświeżyć parkiet? Zastanawiasz się, w jaki sposób zmienić jego kolor? Jaką bejcę należy wybrać i o czym pamiętać przy jej nakładaniu? Jeśli masz tego typu pytania, zapraszamy do lektury. Dzięki poradom naszych ekspertów z Warszawy z pewnością osiągniesz sukces.

Od czego zacząć?

Podczas odświeżania desek bardzo ważna jest precyzja oraz zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Dzięki temu zyskasz pewność, że preparaty zostaną dobrze wchłonięte przez drewno, a podłoga będzie nie tylko piękna, ale też odpowiednio zabezpieczona.

  • Podstawową czynnością, jaką należy wykonać, jest solidne i dokładne cyklinowanie parkietu. Dzięki fizycznemu usunięciu zanieczyszczeń, a także starych warstw lakieru oraz oleju odsłonisz świeżą strukturę drewna, na którą będziesz mógł zastosować dowolnie wybrany preparat.
  • Kolejnym krokiem jest odpylenie parkietu. Pamiętaj, że sekret powodzenia całej renowacji tkwi w precyzji. Wszelkie niedoróbki i opiłki mogą zniweczyć Twój wysiłek, tym bardziej że po nałożeniu bejcy staną się one bardziej widoczne.
  • W następnej kolejności możesz przystąpić do nakładania bejcy. Ważne, by najpierw wykonać test koloru w jakimś mało eksponowanym miejscu.
  • Po wyschnięciu podłogi należy zabezpieczyć ją lakierem do parkietów.

Jaki produkt wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od efektu, jaki zamierzasz osiągnąć. Pamiętaj, że po cyklinowaniu parkiet jest niczym czysta karta – Twoją rolą jest nadanie mu odpowiedniego wyglądu. Jakiego? Wspomóż się poniższą tabelą.

Zestawienie rodzaju lakieru z efektem

Rodzaj produktuEfekt
lakier barwny plus zabezpieczającyzmiana koloru zgodnie z paletą barw produktów
lakier podkładowywybielone deski o strukturze surowego drewna
lakier typu traffictrwała, odporna na ścieranie warstwa

Odmień wygląd podłogi

Dzięki cyklinowaniu i nałożeniu odpowiednich preparatów możesz zmienić prezencję parkietu, co wpłynie na aranżację pomieszczenia, nadając mu nowy, modny wygląd. Powyższe porady pomogą Ci łatwo uporać się z tym zadaniem. Stosując się do nich, Twój wysiłek przyniesie trwałe i spektakularne efekty.