Jak odnowić drewnianą balustradę?

odnowienie drewnianej balustrady

Balustrady i schody drewniane wciąż cieszą się dużą popularnością. Naturalny materiał ma bardzo dobre właściwości użytkowe oraz tworzy przyjemny klimat w domu. Jednak po wielu latach użytkowania traci swój piękny wygląd, dlatego wymaga renowacji. Sprawdź, jak krok po kroku odnowić barierki, aby na nowo cieszyły oczy.

Ocena zniszczeń

Zanim zaczniesz remont schodów drewnianych, musisz dokonać ich oględzin i ocenić, w jakim są stanie. Jeśli wierzchnia powłoka farby jest w dobrej kondycji i przylega do konstrukcji, to najczęściej wystarczy ją pomalować na wybrany kolor. Jednak gdy warstwa ochronna łuszczy się i odpada, należy odpowiednio przygotować balustradę do renowacji.

Renowacja krok po kroku

Czynności związane z odnowieniem konstrukcji są najczęściej proste i można je przeprowadzić samodzielnie. Jednak niektóre osoby wolą zlecić wykonanie tych prac ekipie remontowej, choćby z tego względu, że renowacja schodów drewnianych w Warszawie jest stosunkowo tania.
Składa się przeważnie z następujących etapów:
• usunięcia starej powłoki,
• szlifowania drewna,
• wypełniania ubytków,
• lakierowania lub malowania.
Starą, zniszczoną warstwę można usunąć przy użyciu papieru ściernego, drucianej szczotki lub elektronarzędzi. Gdy farba lub zabrudzenia nie chcą łatwo zejść, należy nasączyć drewnianą barierkę środkiem chemicznym i chwilę odczekać. Po około 20 minutach zmiękczona powłoka z pewnością będzie się odklejać. Następnie trzeba zeszlifować balustradę i sprawdzić, czy nie ma w niej dużych pęknięć lub dziur. Ubytki można uzupełnić specjalną masą szpachlową.
Malowanie lub szpachlowanie powinno się wykonywać po dokładnym ponownym oczyszczeniu balustrady przy temperaturze nie mniejszej niż 5°C. Emulsję rozprowadza się pędzlem lub wałkiem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy z reguły nanosi się drugą.

Jakich preparatów używać?

Jeśli zależy Ci na eleganckiej prezencji, renowację schodów należy przeprowadzać regularnie. Stosuj farby, lakiery i bejce zgodnie z ich przeznaczeniem. Najlepiej kupować produkty, które mają właściwości bakterio- i grzybobójcze. Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju preparat zamówić, wybierz uniwersalny do drewna.

Ile to kosztuje?

To zależy przede wszystkim od tego, czy chcesz przeprowadzić prace samodzielnie, czy zamierzasz skorzystać z usług fachowców. W pierwszym przypadku musisz liczyć się z wydatkami związanymi z zakupem środków chemicznych oraz materiałów ciernych.
Warto jednak rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy, ponieważ renowacja schodów drewnianych w Warszawie lub innym mieście jest tania. Na cennik wpływa głównie zakres przeprowadzanych robót i użytych preparatów.

Zadbaj o schody drewniane

Jeśli chcesz zachować ładny wygląd schodów, musisz pamiętać o ich  regularnej konserwacji. Dzięki temu nawet po wielu latach użytkowania będą prezentowały się jak nowe. Prace najlepiej zlecić firmie remontowej, ponieważ zaoszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że renowacja zostanie przeprowadzona prawidłowo. Koszt wykonania takiej usługi jest stosunkowo niski. Przekonaj się o tym osobiście!