cyklinowanie warszawa

Cyklinowanie podłóg, parkietu – wyjaśniamy

Naturalny, drewniany parkiet stanowi ponadczasowe, eleganckie wykończenie każdej powierzchni. Aby jednak cieszyć się spektakularnym efektem i doskonałą trwałością posadzki, trzeba zadbać o cyklinowanie podłóg. Powinno ono zostać wykonane w sposób zgodny ze sztuką. Najlepiej do tej wymagającej pracy zatrudnić fachowców. Jeśli jednak dysponujesz odpowiednim sprzętem, wiedzą i umiejętnościami, możesz spróbować przeprowadzić odnawianie parkietu samodzielnie. Jak wykonać je krok po kroku? Zobacz!

Renowacja parkietu – jak zrobić to samodzielnie?

Jeśli zdecydujesz się podjąć cyklinowania podłóg we własnym zakresie, od pięknej, lśniącej i dobrze zabezpieczonej drewnianej posadzki dzieli Cię 5 kroków. Nie napiszemy, że prostych – praca będzie wymagała sporego zaangażowania, jednak efekt, który możesz osiągnąć, z pewnością wynagrodzi Ci podjęty wysiłek. Korzyścią z samodzielnie wykonanych prac będzie oczywiście oszczędność pieniędzy. Im większa powierzchnia parkietu, tym wyższa cena za cyklinowanie podłóg. Często jednak okazuje się, że warto przeznaczyć dodatkowe środki, zyskując gwarancję właściwie i starannie wykonanej usługi. Jeśli jednak nie chcesz wydawać zbyt dużej kwoty, poniżej opisujemy zasady prawidłowej renowacji parkietu.

1. Przygotuj odpowiednio podłogę i pomieszczenie

Pierwszym krokiem przy cyklinowaniu podłogi będzie odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia. Wynieś wszystkie meble, rośliny i pozostałe wyposażenie, usuwając ze ścian listwy przypodłogowe. Zabezpiecz karnisze oraz żyrandole przed pyłem. Przygotuj niezbędne narzędzia oraz akcesoria. Potrzebne będą szlifierka, papiery ścierne o różnej grubości ziaren oraz cykliniarka krawędziowa.

2. Usuń stare powłoki lakiernicze

Pora na właściwe cyklinowanie podłogi. Aby odnowić swój parkiet, usuń z niego wszelkie pozostałości starych lakierów, używając do tego tarczy z gruboziarnistym papierem ściernym. Dla uzyskania optymalnego efektu papier należy regularnie wymieniać. Kierunek szlifowania zależy od rodzaju wykończenia podłogi. Przykładowo, cyklinowanie parkietu z desek trzeba wykonywać w kierunku równoległym do dłuższego boku pomieszczenia. Trudno dostępne miejsca w pobliżu kaloryferów, boków ścian oraz narożników najlepiej szlifować ręcznie lub cykliniarką krawędziową.

3. Wypełnij ubytki

Zakończone cyklinowanie nie oznacza końca prac. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie parkietu z pyłu i lokalizacja ubytków, szpar oraz luk pomiędzy poszczególnymi deskami. Do ich wypełnienia służy specjalna masa uszczelniająca. Uzyskany w trakcie szlifowania pył należy dodać do substancji wypełniającej szczeliny, by uzyskać kolor odpowiadający naturalnej barwie desek. Po nałożeniu dwóch warstw preparatu oraz jego wyschnięciu należy ponownie przystąpić do szlifowania podłogi.

4. Wypoleruj parkiet

Uszczelniony i przeszlifowany parkiet trzeba jeszcze dokładnie wygładzić przed nałożeniem lakieru. W tym celu użyj tej samej cykliniarki, którą wykonywałeś cyklinowanie. Wykorzystaj papier ścierny o granulacji 100-120 oraz końcówki polerskie. Pamiętaj, by kierunek przesuwania maszyny był dokładnie taki sam, jak podczas usuwania starych powłok w punkcie nr 2. Po wykonaniu polerowania usuń pył, a następnie wywietrz pomieszczenie.

5. Nałóż lakier na wygładzone deski

Ostatnią czynnością, której wymaga renowacja parkietów, jest oczywiście lakierowanie posadzki. Ważne, by odczekać z tym co najmniej 24 godziny od polerowania, aby mieć pewność, że pył nie będzie unosił się już w powietrzu i nie zanieczyści nowej powłoki. Lakier nakładaj równomiernie, za pomocą odpowiedniego pędzla lub wałka. Pamiętaj, by dobrać preparat odpowiedni do gatunku drewna. Po dokładnym wyschnięciu parkietu pozostaje jeszcze tylko jego ponowne olistwowanie.

Szukasz fachowców od cyklinowania podłóg w Warszawie?

Chcąc przedłużyć żywotność drewnianego parkietu, warto wykonać jego profesjonalne cyklinowanie. Jeśli renowacja podłóg wydaje Ci się zadaniem zbyt skomplikowanym, najlepiej zlecić ją specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Takie usługi świadczy nasza firma Cyklin-Perfekt. Kompleksowo i w przystępnej cenie wykonamy dla Ciebie cyklinowanie podłogi w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji. Nasze wieloletnie doświadczenie i wiedza z zakresu odnawiania podłóg z drewna to gwarancja profesjonalnie, solidnie oraz terminowo wykonanej renowacji parkietu, który będzie zachwycał swoim wyglądem przez kolejne lata.