Biały parkiet – malowanie parkietu

1

W jaki sposób – poza tradycyjnym cyklinowaniem – możesz jeszcze odświeżyć parkiet? Co zrobić, kiedy znajdują się w nim ubytki i szpary pomiędzy klepkami albo nosi on ślady zostawione przez domowe zwierzęta? Zamiast zrywać całe podłoże i narażać się na duże koszty związane z demontażem subitu, wylaniem masy samopoziomującej i ułożeniem nowej podłogi, masz jeszcze jedną opcję do wyboru. Jest nią pomalowanie parkietu na biało. Jak zabrać się za tę czynność i co będzie potrzebne do jej wykonania? Odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Cyklinowanie

To pierwsze zadanie, jakie musisz wykonać. Cyklinowanie parkietu polega na wyszlifowaniu całej powierzchni podłogi. Usuniesz w ten sposób wszystkie powłoki lakiernicze oraz zniszczoną warstwę drewna. Potrzebujesz do tego cykliniarki wyposażonej w tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji. Czynność tę powinieneś realizować bardzo dokładnie, bo farba, którą nałożysz na parkiet, wyeksponuje nawet najmniejsze ślady, jakie zostawisz na podłożu.

Następnie dwukrotnie pokryj całą powierzchnię masą Bona Mix&Fill Plus, dzięki czemu wypełniasz powstałe szczeliny. Kolejnym etapem jest nałożenie farby Bona Decor Paint.

Malowanie

Aby osiągnąć lepszą przyczepność koloru, a zarazem zwiększyć wydajność produktu, którym malujesz podłogę, zastosuj podkład Bona Classic Prime. Kiedy wyschnie, nałóż farbę za pomocą wałka z mikrofibry. Pierwsza warstwa musi być zmatowiona – użyj do tego krążków diamentowych o gramaturze 240. Aby uzyskać świetny efekt, połóż kolejny raz farbę Bona Decor Paint.

Dzięki malowaniu parkietu przez wiele lat będziesz cieszyć się oryginalną podłogą. Pamiętaj, że wyniki Twojej pracy będą różne – w zależności od rodzaju drewna, jakie zdobi Twój dom.

Lakierowanie

Ostatnim etapem, mającym na celu zabezpieczenie parkietu, jest jego lakierowanie. Nałożona na podłoże farba sama w sobie nie jest w wystarczającym stopniu odporna na ścieranie, dlatego konieczna jest dodatkowa warstwa chroniąca. Wykorzystaj do tego lakier dwuskładnikowy Bona Traffic półmat lub o dowolnym stopniu połysku.

Zanim zabierzesz się za malowanie…

Przed rozpoczęciem prac malarskich pamiętaj o poniższych wskazówkach:

  • zaopatrz się w biały lakier, farbę lub inny środek, który jest zgodny z efektem, jaki chcesz uzyskać,
  • koniecznie zapoznaj się etykietami na opakowaniach i zastosuj się do zaleceń producenta,
  • wszystkie narzędzia, jakich będziesz używał, powinny być czyste i niezniszczone, a malowanie należy wykonać wałkiem z odpowiednim włosiem.

Jeśli szukasz specjalistów w zakresie cyklinowania parkietu w Warszawie – możemy Ci pomóc! Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.