Lakiery do parkietu – czym się kierować przy wyborze?

2

Do zabezpieczenia desek podłogowych, świetnie nadadzą się lakiery do parkietów. Dzielą się one na 2 podstawowe grupy: rozpuszczalnikowe oraz wodorozcieńczalne. Każda z nich ma istotne zalety, a także pewne mankamenty, z którymi warto się zapoznać. Oczywiście, przed przeprowadzeniem lakierowania, konieczne jest cyklinowanie parkietu. Najsprawniej wykonają je fachowcy z firmy Cyklin-Perfekt, których rejonem działania jest Warszawa i okolice.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Można je podzielić na jedno i dwuskładnikowe. Te drugie charakteryzują się większą trwałością. Zawierają ok. 60% rozpuszczalników, są jednak wolne od formaldehydu. Nakładanie ich nie wymaga szczególnych umiejętności. Niestety, są bardzo toksyczne. Po przeprowadzeniu lakierowania konieczne jest gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Całkowite usunięcie oparów może potrwać nawet kilka miesięcy. Ten rodzaj lakieru ma istotną zaletę – potrafi wydobyć naturalny kolor drewna, zdecydowanie poprawiając wygląd parkietu. Ze względu na swoją wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia, nadaje się do nakładania w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych – biurach, jadalniach, przedpokojach. Polakierowane nim powierzchnie można czyścić detergentami. Wśród wad, poza wydzielaniem trujących oparów, należy wymienić stosunkowo długi czas schnięcia (min. 8 dni).

Lakiery wodorozcieńczalne

Należą do grupy produktów ekologicznych – są wolne od formaldehydu i innych szkodliwych dla zdrowia substancji, a zawartość rozpuszczalników stanowi nie więcej niż 15%. Pokrywają parkiet elastyczną, wytrzymałą powłoką, niepodatną na ścieranie, działanie wilgoci oraz detergentów. Czas schnięcia lakierów wodnych wynosi ok. 8 dni. Warto jednak wiedzieć, że nakładanie ich wymaga doświadczenia – nieumiejętne lakierowanie może spowodować obniżenie ich trwałości. Nie są polecane do parkietów intensywnie użytkowanych – sprawdzą się raczej w sypialniach lub domowych gabinetach.

Jak wybrać właściwy lakier do parkietu?

Dobór lakieru zależał będzie od rodzaju drewna podłogowego oraz od stopnia użytkowania pomieszczenia. Warto zauważyć, że drewniany parkiet, nawet pokryty najtrwalszą powłoką ochronną, z czasem się zużywa. Z tego względu, co pewien czas, należy go wycyklinować i ponownie polakierować. Dzięki temu będzie się świetnie prezentował przez lata.