Konserwacja parkietu – podłoga olejowana

2

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem podłogi olejowanej, powinieneś odpowiednio o nią zadbać. Co jest ważne przy jej konserwacji? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę? Jak poradzić sobie z regularnym czyszczeniem podłoża i kiedy przeprowadzić cyklinowanie parkietu? Przeczytaj kilka najważniejszych wskazówek!

Minimum wody – zwykłe czyszczenie

Podłogi olejowane nie lubią wody – zbyt duża jej ilość może wnikać w szczeliny parkietu, a to z kolei prowadzi do jego puchnięcia. Dlatego do mycia używaj jak najmniej cieczy.

Pamiętaj też, że na podłodze często lądują resztki jedzenia, napojów czy sosów, więc trzeba je jak najszybciej usuwać. Inaczej ryzykujesz trwałym uszkodzeniem oraz zmatowieniem podłoża. Regularne czyszczenie jest bardzo ważną zasadą!

Jak, kiedy i czym pielęgnować olejowany parkiet?

Do codziennego czyszczenia podłogi używaj tylko rekomendowanych środków takich producentów jak np. firma Bona. Ma ona różne preparaty do podłóg olejowanych np.: Bona Cleaner For Oiled Floors lub Bona Spray Mop. Jeśli wybierzesz produkty uniwersalne, możesz zniszczyć ochronną warstwę oleju. Za to regularne aplikowanie na parkiet środka Bona Refresher pozwoli Ci zabezpieczyć parkiet przed wchłanianiem wody oraz innych zanieczyszczeń.

Oto kolejność, w jakiej powinieneś zastosować powyższe produkty:

  1. Do oczyszczenia powłoki parkietu zastosuj Bona Cleaner For Oiled Floors.
  2. Nałóż cienką warstwę środka odświeżającego Bona Refresher i zostaw go na minimum 2 godziny do wyschnięcia.
  3. Przetrzyj parkiet lekko wilgotnymi mopem lub szmatką.

Dbając regularnie o podłogę, unikniesz sytuacji, w której stanie się ona matowa, pozbawiona oleju. Podstawowe czyszczenie podłoża olejowanego przeprowadzaj w zależności od stopnia jego zabrudzenia, a specjalistyczną konserwację co 1,5 – 2 miesiące.

Kiedy potrzebne jest cyklinowanie?

Raz w roku możesz też odnowić powierzchnię, czyli zlecić cyklinowanie parkietu np. naszej firmie z Warszawy. Zabieg ten polega na usunięciu starych powłok wosku, do których na stałe przywarły zabrudzenia. Następnie podłogę pokrywa się warstwą oleju pielęgnacyjnego i poleruje aż do osiągnięcia zadowalającego efektu!