Naprawa parkietu – możliwości renowacji starej drewnianej podłogi

Od jakiegoś czasu planujesz naprawę starej podłogi, ale… przeraża Cię bałagan, jaki się z tym wiąże? Boisz się nie tylko, że będzie to czasochłonne zajęcie, ale i kosztowna inwestycja? Niekoniecznie musi tak być! Dowiedz się, jak poprawnie cyklinować podłoże i jak później właściwie zabezpieczyć odnowiony parkiet!

Cyklinowanie parkietu – sposób na odświeżenie podłogi

Na czym polega ten zabieg? Cyklinowanie to inaczej proces, podczas którego poprzez mechaniczne zeszlifowanie usuwa się poprzednie powłoki lakiernicze lub malarskie oraz niewielką warstwę drewna. Takie działania raz na kilka lat pomagają wydłużyć żywotność parkietu oraz idealnie go oczyścić.

Usuwając zniszczoną nawierzchnię, przygotujesz parkiet do kolejnych prac renowacyjnych, dzięki którym znowu nabierze on odporności, wytrzymałości i estetyki. Wówczas nakładane na niego preparaty, w tym kleje, skuteczniej działają, utrzymując podłogę w świetnym stanie.

Niezbędny sprzęt

Jakich urządzeń będziesz potrzebować do przeprowadzenia renowacji starej podłogi? Niezbędna jest cykliniarka do parkietu, z której pomocą zeszlifujesz powłoki wraz z wierzchnią warstwą drewna, która jest zazwyczaj podniszczona. Usuniesz w ten sposób maksymalnie 0,5 mm podłoża. Podczas cyklinowania wykorzystuje się tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji (od gruboziarnistych po drobnoziarniste), które należy wymieniać po poszczególnych etapach prac.

Do wyboru masz jeszcze szlifierkę taśmową. Jest ona jednak mniejszym sprzętem, a jej obsługa wymusza zgarbioną, niekomfortową postawę ciała. Do tego praca nią będzie dosyć żmudna i czasochłonna.

Przygotuj pomieszczenie

Zanim zaczniesz konserwację, w pierwszej kolejności musisz przygotować pomieszczenie, w którym będziesz przeprowadzać cyklinowanie. W celu całkowitego odsłonięcia parkietu:

  • wynieś z wnętrza wszystkie meble i inne przedmioty,

  • zdejmij firanki, wiszące półki, ramki z fotografiami czy obrazy, aby nie pokrył je pył (lub dobrze zabezpiecz je folią),

  • zdemontuj listwy przypodłogowe, aby zapewnić sobie dostęp do rogów pokoju.

Oprócz tego odkurz pomieszczenie, aby usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do zarysowania surowego, wygładzonego drewna.

Cyklinowanie – o czym należy pamiętać?

Zabieg renowacji podłogi zazwyczaj trwa dwa dni. Możesz przeprowadzić go samodzielnie lub zlecić to specjalistom od cyklinowania. Na czym to polega? O tym, musisz pamiętać:

  • kierunek prac dostosowujesz zawsze do typu parkietu – jeśli są to np. deski, poruszasz się sprzętem wzdłuż nich, delikatnie przyciskaj urządzenie do powierzchni pod kątem 45 stopni,

  • w pierwszej kolejności zakładasz tarcze z gruboziarnistym papierem ściernym (pozwoli Ci to pozbyć się najgrubszych warstw podłogi) – później zastępujesz go materiałem z coraz drobniejszym uziarnieniem (dzięki niemu wyrównasz, zmatowisz i wygładzisz powierzchnię),

  • miejsca, które znajdują się bezpośrednio przy ścianach lub narożnikach, musisz przeszlifować ręcznie bądź z pomocą specjalnej szlifierki kątowej,

  • następnie oczyść pomieszczenie z pyłu i oceń stan parkietu – jeśli spełnia Twoje oczekiwania, czeka Cię już tylko wygładzanie i polerowanie podłogi,

  • dobę po ostatnim odpyleniu możesz zabrać się za lakierowanie parkietu.

Ile cykli cyklinowania wymaga parkiet? Tyle, ile potrzeba do usunięcia zniszczonej warstwy – zależy to od wyglądu podłogi.

Możesz odnawiać parkiet wielokrotnie!

Jeśli zauważysz ryski czy przetarcia, poddaj drewno renowacji! Cyklinowanie i odnawianie podłogi możesz powtarzać wiele razy. Zazwyczaj jednak robi się to raz na kilka czy kilkanaście lat, dlatego warto wykonać ten zabieg kompleksowo. Kiedy tego typu odnawianie nie wchodzi w grę? Gdy parkiet jest bardzo zniszczony, lepszym pomysłem jest całkowita wymiana podłogi.