Impregnacja drewna – czym chronić i malować drewno na zewnątrz?

impregnacja drewna warszawa

 

Właściwe zabezpieczenie drewna może je uchronić przed zniszczeniem oraz pozwoli zachować na długo świetny wygląd. Jest to konieczne, ponieważ ten naturalny materiał nie jest odporny na działanie słońca, wilgoci czy grzybów. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią impregnację, szczególnie wtedy, gdy podłoga lub inne elementy drewniane znajdują się na zewnątrz. Sprawdź, jak należy to zrobić.

Właściwości drewna

Jest to bardzo popularny, stosunkowo tani i powszechnie dostępny materiał budowlany. Chętnie wybierany przez architektów, wykonawców oraz inwestorów. Wyróżnia się łatwą obróbką, pięknym, naturalnym wzorem oraz uniwersalnością. Z drewna można zrobić niemal wszystko: podłogi, dach, meble, okna, a nawet całą konstrukcję domu. Niestety surowiec ten ma też wady, do których należy stosunkowo mała wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych, grzybów oraz szkodników. Z tego powodu konieczna jest m.in. okresowa renowacja podłogi drewnianej lub innych wyrobów wykonanych z tego materiału.

Sposoby zabezpieczania drewna

Na szczęście na rynku jest naprawdę spora gama środków chemicznych, za pomocą których można zabezpieczyć drewno i wydłużyć jego żywotność.
Należą do nich m.in.:
• impregnaty,
• lakiery,
• lakierobejce,
• oleje,
• farby.

Impregnaty

Są środkami chemicznymi na bazie wody lub rozpuszczalników. Wchłaniają się głęboko w strukturę drewna, zapewniając mu kompleksową ochronę przed wilgocią, promieniami UV, grzybami czy szkodnikami. Najczęściej impregnaty wzbogacone są w pigmenty, które nadają tarcicy kolor, nie zasłaniając naturalnych słojów. Zakonserwowany materiał nie jest jednak odporny na uszkodzenia i ścieranie, dlatego należy na niego nałożyć jeszcze warstwę wykończeniową np. lakier lub farbę.

Lakiery

W przeciwieństwie do impregnatów nie wnikają w głąb materiału, ale pozostają na zewnątrz. Tworzą przezroczystą, twardą i odporną na ścieranie warstwę. Powlekanie można przeprowadzić samodzielnie, jednak warto zlecić taką usługę profesjonalnej firmie, która proponuje np. lakierowanie podłogi w Warszawie lub innym mieście – przy użyciu wysokiej jakości preparatów.

Lakierobejce

Stanowią połączenie lakieru do drewna z pigmentami. Poprzez zawartość barwników podkreślają naturalny wygląd materiału, zmieniając jego kolor i nadając mu solidną powłokę ochronną.

Oleje

Środki te głęboko wnikają w strukturę tarcicy, chroniąc ją przed słońcem i wilgocią. Mogą być stosowane m.in. do renowacji podłogi drewnianej. Po olejowaniu powstaje delikatna wierzchnia warstwa, która nie zabezpiecza jednak przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Farby

Stosowane na zewnątrz tworzą warstwę elastyczną i paroprzepuszczalną. Takie są m.in. farby alkidowe, akrylowe oraz olejne. Sprawdzą się przy malowaniu płotów, altanek czy tarasów.

Skuteczna ochrona drewna na zewnątrz

Pamiętaj, świeżo zbudowaną konstrukcję drewnianą musisz koniecznie zaimpregnować, a następnie pokryć warstwą ochronną. Służą do tego rozmaite preparaty przeznaczone do stosowania na zewnątrz, które skutecznie zabezpieczają materiał przed promieniowaniem oraz wilgocią. Lakierowanie lub olejowanie możesz zlecić fachowcom, którzy sami dobiorą odpowiednie środki chemiczne. Zdecyduj, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza!