cyklinowanie warszawa renowacja

Czym i jak zadbać o parkiet?

Wystarczy kilka kroków, aby zadbać o drewniany parkiet. Jego czyszczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu urządzeń z miękkim włosiem, które nie pozostawią zarysowań na powierzchni. Do sprzątania przydadzą się również płyny i pasty przeznaczone do podłóg z drewna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zadbać o parkiet, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata. Sprawdź, czego unikać i kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie.

Parkiet lakierowany – czym czyścić?

Podłogi lakierowane są najczęściej spotykanym rodzajem parkietu w polskich domach. Niestety z powodu nieznajomości zasad ich pielęgnacji łatwo doprowadzić do zniszczeń na powierzchni drewna.

W pierwszej kolejności podłogę należy zamieść lub odkurzyć. Czynności te trzeba wykonywać minimum co kilka dni, ponieważ piasek i drobne zanieczyszczenia wpływają szkodliwie na lakier. Zawsze wybieraj przy tym miotły o miękkim włosiu. Jeśli używasz odkurzacza, zwróć uwagę, czy ma specjalne końcówki do parkietów.

Wiele osób zastanawia się, czy drewnianą podłogę można czyścić mopem parowym. Zdaniem ekspertów z Cyklin-Perfekt takie urządzenie nie nadaje się do usuwania zabrudzeń. Lepszym pomysłem jest zastosowanie zwykłego mopa lub lekko zwilżonej ściereczki.

Jak dbać o podłogę z litego drewna?

Jeśli chcesz zadbać o parkiet drewniany, warto zainwestować w specjalne urządzenia czyszczące, które sprawią, że sprzątanie będzie efektywniejsze oraz bezpieczniejsze dla podłogi. Na rynku znajdziesz mopy z obrotowymi szczotkami, które docierają do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo niektóre z produktów wyposażone są w dozowniki, które można napełnić środkiem pielęgnującym o neutralnym pH.

Warto również co jakiś czas nałożyć na lakier warstwę pasty, która odświeży powierzchnię i nada większej głębi barwie podłogi. W przypadku desek pokrytych olejem lub woskiem ważne jest regularne dokładanie nowej warstwy impregnatu.

W podobny sposób zadbasz o drewniane schody w swoim domu. Postępuj tak samo, jak w przypadku podłóg. Zadbaj o regularne usuwanie kurzu i zabrudzeń oraz stosuj preparaty przeznaczone do drewna.

Jak zapobiec zarysowaniom powierzchni?

Podłoga drewniana jest niezwykle wytrzymała i trwała, ale szkodliwe czynniki mogą negatywnie wpłynąć na jej stan. Unikniesz zarysowań i innych zniszczeń, jeśli zapamiętasz kilka naszych wskazówek:
• wszelkie plamy lub nadmiar wilgoci wycieraj od razu – pozostawienie wycieków na dłuższy czas może trwale uszkodzić podłogę;
• zmieniaj buty w domu – na podeszwach może znajdować się piach oraz ostre drobinki;
• umieść wycieraczki przed i za progiem drzwi – w ten sposób zmniejszysz ilość wnoszonego do domu brudu;
• pod meblami zamontuj filcowe podkładki – w przypadku ciężkich przedmiotów zapobiegną odgnieceniom, a tych często przesuwanych, jak krzesła – ochronią parkiet przed zarysowaniami;
• jeśli to możliwe, staraj się podnosić drobne elementy umeblowania, zamiast je przesuwać;
• stosuj impregnaty, które zapobiegają wnikaniu zabrudzeń w powierzchnię podłogi.

Pamiętaj również o drewnianych schodach. Te także mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie zadbasz o nie w należyty sposób. Szczególnie popularne są specjalne maty, które chronią stopnie przed uszkodzeniami, a jednocześnie pełnią funkcję antypoślizgową.

Cyklinowanie, czyli odnowa dla podłogi

Nawet gdy zniszczenia na podłodze już się pojawiły, można przywrócić jej pierwotny wygląd. Jak to zrobić? Odpowiedzią jest cyklinowanie. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcesz całkowicie zmieniać posadzki. Zabieg polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy drewna, a następnie ponownym pokryciu lakierem lub innym impregnatem. Ponieważ w ten sposób usuwana jest tylko niewielka powłoka klepek, cyklinowanie można powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu wielu lat eksploatacji danej podłogi.

Eksperci wręcz zalecają odnowienie w ten sposób parkietu, nawet jeśli zniszczenia są niewielkie. Pozbycie się uszkodzonej warstwy drewna powoduje bowiem, że podłoga jest bardziej odporna na kolejne trudy użytkowania.

Zabieg cyklinowania na terenie Warszawy i okolic przeprowadzi dla Ciebie profesjonalna firma Cyklin-Perfekt. W ofercie znajduje się również renowacja schodów drewnianych wraz z lakierowaniem lub bejcowaniem.

Zadbaj o swoją podłogę z Cyklin-Perfekt

Powierzchnie drewniane kuszą swoim pięknem i trwałością. Warto jednak znać zasady ich pielęgnacji, aby służyły przez wiele lat. Pamiętaj o delikatnym czyszczeniu parkietów i schodów oraz nie dopuszczaj do zarysowań. Mocno zużytą podłogę możesz poddać zabiegowi cyklinowania. Więcej o odnawianiu w ten sposób drewna dowiesz się, wchodząc na naszą stronę cyklin-perfekt.pl. Przygotowaliśmy dla Ciebie atrakcyjną ofertę usług renowacyjnych. Zobacz!