Najważniejszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego kleju do parkietu to rodzaj samego parkietu oraz powierzchnia, do jakiej będziemy go przyklejać. Istnieją trzy główne rodzaje klejów do parkietów i są to: dyspersyjne, poliuretanowe oraz silanowe.
Dyspersyjny klej do parkietu
Jest to jeden z popularniejszych, jednoskładnikowych klejów na bazie wody, który może również pełnić funkcję rozpuszczalnika. Nie wymaga on mieszania składników przed użyciem. Cechuje go wysoka wytrzymałość w stosunku do niskiej ceny, w jakiej można go zakupić. Idealnym zastosowaniem kleju dyspersyjnego są przede wszystkim wszelkie małe powierzchnie parkietu oraz klejenie mozaiki. W przypadku potrzeby klejenia większej powierzchni parkietu lepiej skorzystać z innego kleju niż klej dyspersyjny.
Poliuretanowy klej do parkietu
Kleje poliuretanowe dzielimy na dwie grupy
jednoskładnikowe
- Jak nazwa wskazuje, klej poliuretanowy jednoskładnikowy zawiera jeden składnik i tak samo, jak klej dyspersyjny nie wymaga mieszania składników przed użyciem
dwuskładnikowe
- Klej poliuretanowy dwuskładnikowy składa się z dwóch składników – kleju i utwardzacza, przez co wymagane jest ich wymieszanie przed użyciem.
Kleje poliuretanowe to obecnie najpopularniejsze kleje do parkietów. Zaletą tego rodzaju kleju jest jego wysoka wytrzymałość, krótki czas schnięcia. Klej ten może zostać użyty na ogrzewaniu podłogowym oraz na każdy rodzaj parkietu, oraz drewna.
Silanowe kleje do parkietu
Najnowszy rodzaj kleju stosowanego do parkietów. Ma on stanowić połączenie zalet klejów jednoskładnikowych oraz dwuskładnikowych, czyli brak konieczności mieszania składników przed użyciem przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości. Dodatkowo nie pozostawiają po sobie nieprzyjemnego zapachu co uprzyjemnia z nim pracę, a dłuższy czas wiązania pozwala na dokonanie poprawek parkietu jeszcze zanim klej całkowicie wyschnie.