Poniżej przedstawiamy krótki opis rodzajów i działania lakierów i listę tych, które używamy w codziennej pracy.

Rodzaje lakierów do parkietów

Wśród lakierów wyróżnia się głównie rozpuszczalnikowe oraz wodorozcieńczalne.

Lakiery wodorozcieńczalne

Dzielą się na akrylowe, poliuretanowo-akrylowe oraz poliuretanowe. Podczas ich użycia nie odczuwa się przykrego zapachu, powodowanego przez szkodliwe opary.

Lakier akrylowy nigdy nie zmienia koloru drewna i doskonale rozprowadza się po jego powierzchni. Często używany jest przy lakierowaniu podłogi w sypialni lub pokoju dziecięcym.

Lakier poliuretanowo-akrylowy stosuje się w holach, korytarzach lub salonach, zaś lakier poliuretanowy w salonach, łazienkach lub kuchniach, ponieważ jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Lakiery rozpuszczalnikowe rozprowadzają się znacznie łatwiej niż wodne, ale powodują nieprzyjemny zapach, który najlepiej jest szybko wywietrzyć.

Za najlepsze uznaje się lakiery poliuretanowe, gdyż są one bardzo elastyczne i odporne na ścieranie. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie jest duże natężenie ruchu lub sztywne podłoże.

Za najbardziej szkodliwe uważa się chemoutwardzalne, ale trzeba przyznać że zapewniają one doskonałą ochronę dla drewna.

Z jakich lakierów do podłóg korzysta nasza firma?

My osobiście korzystamy z lakierów firmy DEVAi HARTZLACK, gdyż są one obecnie najlepsze na rynku . Na życzenie klienta możemy również użyć lakierów innej firmy.

Poniżej przedstawiamy listę lakierów firmy DEVA i HARTZLACK, które uważamy za najlepsze do pracy renowacyjnych.

1Dwuskładnikowy, poliuretanowy lakier wodorozcieńczalny, przeznaczony do lakierowania parkietów i innych podłóg drewnianych narażonych na bardzo silne obciążenia.
lakier poliuretanowy transitTransit to lakier poliuretanowy do przeznaczenia nawierzchniowego, dwuskładnikowy. Uznawany za bardzo profesjonalny. Polakierowane nim powierzchnie stają się niezwykle odporne na działanie środków chemicznych. Barwa lakieru przypomina jedwab. Schnięcie trwa około 3 dni. Lakier jest bardzo elastyczny i odporny na ścieranie.
2Profesjonalny jednoskładnikowy lakier nawierzchniowy antypoślizgowy, na bazie czystego poliuretanu (100%).
3QUICK – profesjonalny dwuskładnikowy lakier 100% poliuretanowy ( 1 x 1 ), o bardzo wysokiej odporności na ścieranie (bardzo twardy) i produkty chemiczne użytku domowego.